| anonim_4396 a întrebat:

Dau în scris, pentru toată lumea care va veni după mine, că n‑am în ce să cred pe acest pămînt şi că unica scăpare este uitarea absolută. Aş vrea să uit de tot, să mă uit complet, să nu mai ştiu nimic de mine şi de lumea aceasta. Adevăratele confesiuni nu se pot scrie decît cu lacrimi. Dar lacrimile mele ar îneca această lume, precum focul meu interior ar incendia‑o. N‑am nevoie de nici un sprijin, de nici un îndemn şi de nici o compătimire, căci deşi sînt cel mai decăzut om, mă simt totuşi atît de puternic, atît de tare şi de fioros! Căci sînt singurul om care trăiesc fără speranţă. Or, aceasta este culmea eroismului, paroxismul şi paradoxul eroismului. Suprema nebunie! Toată pasiunea haotică şi dezorientată din mine ar trebui s‑o canalizez pentru a uita totul, pentru a nu mai fi nimic, pentru a scăpa de spirit şi de conştiinţă. Am şi eu o speranţă: speranţa uitării absolute. Dar aceasta mai e speranţă, nu e ea disperare? Nu‑i această speranţă negarea tuturor speranţelor viitoare? Vreau să nu mai ştiu nimic, nici măcar să ştiu că nu ştiu nimic. De ce atîtea probleme, discuţii şi supărări? De ce atîta conştiinţă a morţii? Pînă cînd atîta filozofie şi atîta gîndire?

13 răspunsuri:
| Sw33tG1rl4ever a răspuns:

Poate vei crede ca glumesc, dar nu-i asa. Eu zic sa te apuci de scris o carte. Ai talent. happy

| anonim_4396 explică (pentru Sw33tG1rl4ever):

Nu am talen, poate doar la copiat.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Frumos scris.Parca ai fi in pielea personajului. Daca chiar simti ce scrii, intoarce-te la o perioada a vietii tale, unde lucrurile mergeau bine.Si reporneste de acolo.Vad ca-ti lucreaza cerebelul, asa ca vei gasi ce e de facut.Pa.

| Zatharra a răspuns:

Te-aş aplauda dar nu pot.Mi-a plăcut ce-am citit.Peace!

| anonim_4396 explică (pentru Zatharra):

Nu eu merit aplaude ci autorul am plagiat.

| Zatharra a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i bai, e la modă acum!

| LittleShyDevil a răspuns:

De ce nu ai scris mai mult? Vin eu dupa tine,numai scrie mai mult! Nu te lasa de scris, sunt convinsa ca scrii poezii sau chiar mai mult, ai un talent incredibil sau poate nu este talent, asta esti tu. Daca scrii o carte, eu o sa fiu prima la rand pentru un autograf! Atunci eu voi ineca lumea cu lacrimile mele! happy

| LittleShyDevil a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai facut asta?

| anonim_4396 explică (pentru LittleShyDevil):

"Intrebarea" este un citat dintr-o carte iar video gasit Youtube.
Daca vrei carte da-mi id-ul de mess o am in format electronic, dar ai grija sa nu ne ineci.
Nu sunt autorul niciunuia!

| LittleShyDevil a răspuns (pentru anonim_4396):

Copiat,necopiat,ai vrut sa ne trezesti(daca pot zice asa) A citit si dupa ai postat ce ti-a placut!

| structura a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi mie carte, ca vreau sa o citesc, sau spune-mi cu se numeste, stima

| iulikaaa a răspuns:

Cum se numeste cartea?