| anonim_4396 a întrebat:

De cand cu criza asta mondiala, lumea se plange ca nu are bani dom`le! desigur ca n-are, n-are de platit facturile! daca lumea nu are bani, sau nu. daca lumea numai are bani multi, de ce naiba supermarketele, pietele si toate magazinele sunt pline de oameni veniti la cumparaturi. zi de zi trebuie sa ma inghesui si sa`mi fac draci la coada de 20 de metri in supermarket. si asta de ce? pentru ca nu are lumea bani sa cheltuiasca pe prostii. gen : ma duc la supermarket sa iau zahar si ulei si la casa ajung cu ditamai cosu' cu ditamai cumparaturile (mama gen). ar trebui sa luam si noi exemplul italienilor pe care intr-adevar cred ca i-a afectat criza. vacanta facuta in Tulcea cu o pruna pe masa la pranz. cum sa intri in supermarket si sa-ti iei doua prune si o nectarina la 5 persoane? rolling on the floor da, astfel de specimene o terorizeaza pe mama la locul de munca. romanului nostru ii cade acoperisul in cap, dar are antena tv care prinde 300 de programe, sau vine la magazin si arunca banii pe cea mai scumpa bere posibila, ca de`, o data e vara pe an si o data pe an bei bere cu pofta! in fine, tot ce vroiam sa zic e ca nu ma intereseaza cati bani si pe ce cheltuieste lumea, ci doar sa subliniez faptul ca in Romania nu e criza! e adevarat ca nu stiu cate firme au dat faliment si bla bla bla, dar noua ne place doar sa ne plangem ca nu avem!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puiule la mine e criza.si mi-am adaptat bugetul conform crizei.se poate si cu mai putin. dar eu muncesc.intelegi? criza e pentru cei ce muncesc acum.si pentru frecatorii de mangan care sunt multi, va veni criza cand ne vor da pe toti in somaj, si nu le va mai plati nimeni salariile care le permit ce spuneai tu in intrebarea ta. da doamne.

12 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

E adevaratlaughing
Am vazut si eu, mai de mult, ca toti se plang da` in magazine nu ai loc de cati oameni vin sa cumperelaughing

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Amazing Romania! Suntem paradoxali.

| Ralux a răspuns:

Ai dreptate insa doar intr-o anumita masura.Adica:intr-adevar nu se vede foarte bine criza, in supermarketuri si hipermarketuri suntem cot la cot, chiar si pe plaje, la munte, in alte tari romanii se duc si e multa aglomeratie, masinile 4x4, BMW, Audi s. a. fara numarlaughing insa oamenii nu pot sta nemancati, deci se aprovizioneaza, unii dau petreceri si iau mai multe lucruri etc. iar cei care pleaca in vacanta cei mai multi se imprumuta la prieteni, la banca, impartesc o camera mai mare de hotel sau un apartament, o garsionera la bani cu prietenii, cu rudele care vin cu ei si nu isi mai permit atatea lucruri sa isi ia de acolo, unii daca e posibil(mai ales la munte) isi fac mancare acolo in pensiune, avand in vedere masinile, le pot avea demult timp inainte sa vina criza sau asta e, unii au uitat de criza pentru a avea o masina buna dar si unii dintre ei s-au imprumutat ca sa plateasca masina aceea si chiar daca romanii fac cheltuieli nu le mai fac ca inainte, acum fac si ei mai cu masura.
Deci gandeste-te la ambele parti, la ambele optiuni, nu judeca si critica imediat.

XoXo

| Betty18 a răspuns:

Chiar este criza, iar oamenii in special romanii nu o sa se opreasca din mancat.mai degraba isi i-au haine mai putine si manaca ce le place
mereu va fi coada la supermarketuri, hrana este necesara vietii nu s epoate trai fara apa si hrana

succes

| faranume a răspuns:

Foarte adevarat...romanii[noi] stim doar sa ne plangem ca nu avem sh risipim banii in vant

| remus a răspuns:

Ai perfecta dreptate, asa este, majoritatea se lamenteaza si plang ca e rau, dar vad si eu purul adevar, oameni care au la dispozitie 2-3 masini, viata cit de cit decenta, iar cu munca nu se omoara nimeni, interesant ce vremuri traim...

| optimista_5827 a răspuns:

Launii e criza...la ltii nu. la mine de exemplu e criza. inainte spargeam magazinele, acum ma mai gandesc.salariile au scazut muult la noi. sunt cam trei categorii de oameni... unuii afectati de crizacare nu mai consuma cat consumau inainte, altii care sunt afectati de criza dar care tot consuma chit ca se umplu de datorii...si altii care nu sunt afectati de criza. oricum omul manaca...asta e clar... eventual nu isi mai schimba mobila, TV sau altele... dar mancarea nu o taie de pe lista. fiecare isi gestioneaza criza dupa cum il taie capul. parerea mea... puneti bani deoparte ca vor veni timpuri si mai rele.winking

| florar a răspuns:

Ai atins o problema absolut reala:umblam nespalati si cu casetofoane mari cu beculete multe pe umar.nu mancam dar avem ochelari de soare smecheri si multe altele.Criza e pentru cei care vor unstandard de viata civilizat, pentru cei care vor sa munceasca fara sa fure, ceea ce in Romania s/ar mai putea, dar fara sa fie furati, ceea ce in Romania e aproape imposibil. Toate buticurile vor angajati care sa munceasca non stop pe 2 lei ziua, de aia pleaca toti romanii sa munceasca in alte parti, nu ca la noi nu ar fi de munca
la noi e de munca, dar e prost platita si cei care vor sa munceasca vor sa si traiasca din munca lor.La noi nu e criza, e hotie, lene, fudulie(daca te uiti la

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este ca la supermarketuri o sa fie coada mereu si iata si cauza; Eu cind eram bucatar in armata am slabit 15 kg in 6 luni fara sa fac nimic.Nu mai mincam caci ma saturam cu mirosul.Asa si acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@slackerbitch, aici nu am sa iti dau dreptate...
Lumea trebuie sa manance de asta e coada in supermarket-uri...alimentarele nu o sa fie niciodata in criza...intr-adevar nu este criza decat la tv atat.
Daca ar fi criza in Romania, nu mai erau plajele din Constanta pline...nu se mai ducea nimeni in vacanta pe cele mai renumite plaje din Europa.
Cat despre Italia...nu este criza asa mare dupa cum zici tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar de unde iti vin tie toate intrebarile astea de o pagina jumatebatting eyelashes
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa este ai mare dreptate...