| BiaD a întrebat:

De câteva zile mi s-au umflat amigdalitele ( puroi și toate alea. ). În aceiași zi a început să mi se umfle gingia măselii de minte. Mă doare îngrozitor. Nu pot să mestec, sau să înghit ( mâncare solidă ) din cauza amigdalitelor. Am nevoie de un răspuns concret! Mulțumesc! happy

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Corect se spune „amigdalele".
„Amigdalita " este boala de care suferi cînd se inflamează amigdalele.
Pentru restul problemelor soluția nu e la TPU ci la medici. Un orl-ist și un stomatolog.
Du-te luni dimineață la doctorul de familie și să-ți dea trimiteri către cei doi specialiști. Nu te juca cu astfel de infecții.