| gaby_1815 a întrebat:

De ce a creat dumnezeu oameni pe acest pamant daca unii il distraug si sunt rai? cu ce scop?

Răspuns Câştigător
| ddeeapisicuta a răspuns:

Buna, Dumnezeu a creat oamenii pe acest pamant ca sa nu fie el singurul pe acest pamant...Raspunsul Sf. Maxim Marturisitorul, probabil cel mai convingator din cele date vreodata la aceasta intrebare, apare in Capitole despre iubire, in care vorbeste in termeni de bucurie impartasita:"Dumnezeu, care este mai presus de plinatate, a adus la viata creaturile, nu pentru ca Ii lipsea ceva, ci pentru ca acestea sa se impartaseasca din El, pe masura puterii fiecareia, si pentru ca El Insusi sa se bucure de lucrurile Sale vazandu-le bucuria.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

I-a creat ca sa se descurce in viata.

| Kaaatyyy a răspuns:

Pai i-a creat probabil pentru ai testa pe cei buni si pe cei rai.Sincer eu sunt de parere ca nu exista oameni rai in totalitate.Fiecare are ceva bun in el. Oricum termenul de "Om"s-a risipit de mult. Poti fi om daca spanzuri caini? Poti fi om daca ucizi? Poti fi om? Mai de graba asazisi oameni rai nu sunt oameni...ci monstri.Si ce lume e fara monstri? Monstri te fac mai puternic.Cred ca de astathinking Si plus de asta acesti monstri pot deveni pana la urma oamenilaughing