| marinaa9 a întrebat:

De ce aproape toata lumea are o parere nu prea buna despre hainele second-hand? Eu una gasesc la sh haine foarte bune, si desi am o situatie materiala foarte buna prefer sa-mi achizitionez haine de la sh.Pe langa faptul ca sunt noi si aproape nepurtate, unele chiar de la firme renumite sunt si ieftine.Plus ca nu am haine ca tot orasul, unde vad aceeasi bluza/hanorac/blugi la 5 fete diferite.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o problema de igiena. majoritatea hainelor nu pot fi fierte sau spalate la 90-95 de grade, deci poarta pe ele microbi de la perosana care le-a purtat inainte. parintii nostri ne-au invatat ca nu este igienic sa porti hainele altora si multi oameni considera igiena mai importanta decat pretul, renumele si originalitatea. Eu vad fetele care poarta haine de la second-hand pe strada, au toate acelasi aspect si am observat ca mai toate au si alte probleme de igiena personala. Prefer sa port o hainamai ieftina si mai demodata, dar curata, pe care stiu ca am purtat-o doar eu, decat una super-tare dar pe care nu o pot dezinfecta si astfel o port murdara, incalcand regulile de igiena invatate in cei 7 ani de-acasa.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Da,ai si tu dreptate dar eu vreau sa punctez un aspect.Hainele acelea, nu stiu daca toate, dar cred ca multe dintre ele au fost PURTATE si nu stii pe pielea cui au stat si de cate ori si in ce contexte si chiar daca au fost spalate, tot nu e ca atunci cand sunt noi.Si eu o sa imi cumpar de la magazine ieftine urmatoarele haine asa cum am facut mereu, dar daca aveam mai multi bani, asa cum tu spui ca ai, nici nu m-as mai gandi la SH-uri.Not even a second! Succes! happy

| marinaa9 explică (pentru Floreenofficial):

Parintii mei investesc in scoala mea, nu in haine si n-au pus niciodat pret pe haine, plus ca ei imi dau o anumita suma de bani si eu aleg sa o cheltuiesc in second-handuri si mai putin in mall-uri.

| 愛日本 a răspuns:

Păi, sunt şi haine de proastă calitate(majoritatea) care se rup usor sau deja sunt rupte, sau care dupa prima spălare arata oribil şi oricum..nu se compara u cele noi cumpărate dintr-un magazin normal.

| marinaa9 explică (pentru 愛日本):

Crede-ma ca am gasit foarte multe lucruri noi, nepurtate cu etchete.Sunt si lucruri mai uzate, purtabile, dar nu rupte!

| marinaa9 explică (pentru marinaa9):

Am gasit la second hand o pereche de vans-uri negre (bineinteles, daca stii ce sunt) cu 50 de lei cand ele de fapt sunt 2-300 de lei
Si doar cand mergi intr-un sh esti atent la lucrurile pe care ti le iei, eu stau si cate 3 ore cand intru intr-un second si nu risti sa-ti iei toate rupturile daca esti atent

| thegatekeeper a răspuns:

Am observat si eu acest lucru. Eu imi cumpar majoritatea hainelor de acolo din mai multe motive si nu am nicio retinere in a recunoaste pentru ca nu mi se pare nimic jenant sau rusinos. Sunt tot haine, majoritatea intr-o stare foarte buna si ideea de SH mi se pare foarte buna. Cred ca multe persoane au o parere proasta din cauza mentalitatii si deoarece considera ca numai oamenii saraci isi cumpara de acolo, ca hainele de acolo sunt extrem de uzate si deteriorate etc. Toate astea sunt doar idei preconcepute provenite din ignoranta, in mare parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu jumatate din haine mi le cumpar din mall, magazine cu imbracaminte noua si jumatate din second hand-uri-nu prea vad diferentele intre ele atunci cand le port(doar atunci cand le platesc happy )!

| marinaa9 explică (pentru anonim_4396):

Exact ca si mine! Cate haine de la Zara, Bershka, Stradivarius si H&m n-am gasit eu la sh si imi era ciuda ca nu aveam bani la minelaughing

| HDeNiSaR a răspuns:

Mai degraba le e rusine! si multi isi cumpara dar nu recunosc!

| CapitanPufuletee a răspuns:

Uni considera asta ca fiind ceva rusinos, nu neaparat ca nu le plac hainele second hand sau poate le place sentimentul de haine noi (? ) Le recomand melodia Thrift shop laughing

| izabella82 a răspuns:

Probabil din fita. Si eu imi cumpar haine de la second hand, mai ales de cand am dat de second hand-ul online www.bellafashionliving.com. Hainele sunt ieftine, de calitate.