| georginika a întrebat:

De ce baietii nu stiu/nu pot sa isi exprime sentimentele in fata unei fete?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Ca sa exprimi un sentiment in cuvinte, acel cuvant trebuie sa vina din inima si daca este iubire cu adevarat, se simte chiar inainte de a se vorbi despre ea.
Sentimentele se exprima prin gesturi tandre, prin mangaieri, prin faptul ca atunci cand ti-e frig iti da haina lui, daca esti in pericol te apara etc.
Baiatul sta in expectativa pentru a vedea cu ce fel de fata are de a face, cum se poarta, cum vorbeste, ce face si dupa ce o cunoaste si are incredere in ea, atunci vine si timpul marturisirilor privind sentimentul de dragoste.
Unii baieti intr-adevar, fiind emotivi nu sunt in satre sa-si gaseasca cuvintele sa-ti spuna "romantic", ce simt, dar daca sunt intr-adevar indragostiti, atunci acest lucru se vede, prin modul in care se comporta cu fata ce-i este prietena.
Trebuie sa ai rabdare si sa nu-l "descosi" in legatura cu sentimentele lui, nu este bine pentru tine si el va aprecia ca il zoresti si nu se va simti prea confortabil la intalnirile cu tine.
Ce trebuie sa stii este faptul ca, vine timpul pentru iubit, se pare ca baiatul pe care-l placi este de varsta ta si mai trebuie sa stii ca baietii se maturizeaza mai incet si el nu este in faza pe care o asetpti tu de la el.
Sa fii sanatoasa, sa ai rabdare, sa te comporti frumos si sa fii iubita la timpul, momentul si mai ales de omul potrivit, care trebuie sa fie "jumatatea" ta.

15 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Asta inseamna ca nu l-ai cunoscut inca pe cel mai bun prieten al meu.Pentru a cuceri o fata e in stare sa faca orice:stat in ploaie ore intregi, zeci de buchete de flori, sms-uri peste sms-uri, cadouri, atentii pentru parintii fetei si lista poate continuaoh go onProblema principala e ca unor fete nu le place aceasta sufocare. O relatie trebuie sa fie reciproca, amandoi trebuie sa isi dezvaluie sentimentele progresiv.Asa daca stii de la inceput ca e nebun dupa tine incepi sa te joci cu el/ea

| Hmmmm a răspuns:

Pentru ca in general baietii nu se pricep la cuvinte.pentru ca in general baietii sunt constienti d faptul ca faptele spun mult mai multe decat cuvintele.
un barbat arata ce simte prin diferite fapte, gesturi, mangaieri, priviri.
nu e vb d sensibilitate aici.in mom in care iubesti o fata si esti constient d faptul ca ea te cunoaste f bine si te accepta asa cum esti nu te mai ascunzi d ea. a iubi inseamna a cunoaste o persoana cu adevarat, daca iubesti p cineva si atunci esti tu in fata acelei persoane(si aici ma refer la cand sunteti voi 2)fara sa iti pese d nimic si esti contient sa poti sa ii zici orice.asa ca daca esti sensibil esti asa in fata iubitei, nu incerci sa il joci p durul deoarece nu esti tu.
nu e vb despre faptul ca nu isi exprima sentimentele. ce castigi daca un baiat iti spune d 1000 d ori p zi ca te iubeste, dar nu o simte? e mult mai ok sa iti arate asta.
dar sa nu generalizam...nu toti baietii sunt la fel si uni chiar isi exprima prin cuvinte f frumos si f clar sentimentele.depinde cu cine stai d vb.

| georginika explică:

Off...ca de obicei, baietii iti dau batai de caplaughing)

| sensesDelight a răspuns:

De fapt nu trebuie să privim la rece și să spunem că nu pot, că nu vor că nu sunt în stare sau chiar că nu o să-și exprime sentimentele niciodată. Din contra, tocmai orgoliul bărbătesc și mândria în sine care le face pe fete să fugă după un băiat dar le și enervează în același timp pentru că își dau seama că mai mult ele se agită, nu îl lasă pe băiat să se deschidă așa de ușor, mai ales în fața unei noi cuceriri. Băieții au nevoie de timp, de răbdare, trebuie să li se demonstreze că sunt cu persoana potrivită, că pot avea încredere în ea și că sunt ascultați și consolați pentru a simți nevoia de a recunoaște sentimentele.
De aceea nici nu e bine să crezi ceea ce-ți spune un băiat la începutul unei relații, sau după ce v-ați cunoscut. Atunci ei sunt doar "vechii cuceritori", nu e nimic nou și ei nici nu plănuiesc să fie ceva special până nu le demonstrăm și noi ca fete că pot avea încredere în noi.
Și la faza cu "unii băieți nu sunt așa", nu sunt de acord. Da, pe unii îi cunoaștem noi de mult timp și abia la începutul relației ne recunosc faptul că ne plac de mult timp, iar alții au nevoie de acest "mult timp" de la începutul relației, dacă nu vă cunoașteți așa de bine. E la fel. ^.^

| Messyhair a răspuns:

Pentru ca sunt baieti. S-au nascut mai puternici. Ei plang foarte rar si nu sunt asa de sentimentali ca noi, fetele.

Foarte rar si nu multi baieti isi exprima sentimentele in fata unei fete, pentru ca unii sunt lasi si nu vor sa para slabi. Dar de fapt, si ei plang ca noi, dar pe ascuns, fara a afla nimeni.

Dar unii baieti, nu sunt asa, au tupeul de a spune fetelor ce simt.
Depinde de baiat.

| pengu a răspuns:

Pentru ca ei nu sunt asa sentimantali ca fetele. EI de mici sunt invatati sa nu planga ("maaai esti baiat mare, ce faci, plangi?") sa nu arate ce simt. Iti recomand "Barbatii sunt de pe Marte, femeile de pe Venus", vei intelege mai bine tongue

| alone a răspuns:

Uni pot dar nu toti poate pentru ca nu stiu sa se exprime sau poate ca nu stiu cum sa exprime c simt

Răspuns utilizator avertizat
| Fetita a răspuns:

Eu cunosc un baiat care stie si poate sa isi exprime sentimentele in fata unei fete:X:X:X. Nu toti baietii sunt la fel, mai cunosc si altii care o pot face. Sunt baieti care implica sentimente intr-o relatie si baieti care doar isi bat joc, dar asta nu inseamna ca toti sunt rai sau ca toti sunt buni.

| Maiels a răspuns:

Pai gandeste-te si tu daca tu iubesti pe cineva cu adevarat si vrei sa ii marturisesti sentimentele tale, esti emotionat ce o sa zica, ma acepta, ma respinge. Pana la urma trebuie sa iti faci curaj, Doar nu o sa stai la 780 de ani sa spui ce prost ai fost cand ai putea sa mori cu ea...

| IooMar a răspuns:

Deoarece baietii nu sunt ca noi fetele sensibile care am dori si ii vedem mereu, ei nu prea se gandesc la noi asa de mult indiferent cat de mult ne-ar place si nu neaparat ca nu pot sau nu stiu poate ca nu vor sa fac asta deoarece daca o fac poate sa vor crede slabi si nu este gresit nici ce ai spus tu poate intr-adevar unii nu stiu sa faca asta, nu stiu cum sa fac asta ca sa nu raneasca fata si aleg mai bine sa nu le arate decat sa o faca sa planga(rar vezi asemenea baieti). Pentru a spune "Te iubesc", un baiat trebuie sa fie foarte sincer in fata unei fete pentru ca aceasta isi da seama daca minte sau nu trebuie sa zica aceste cuvinte din inima nu sa fie doar asa vorbe in vant si ei poate nu sunt pregatiti, nu sunt siguri de ce simt pentru respectiva, nu sunt siguri daca simt intru' totul asta.winking

| GyeBaek a răspuns:

Asa sunt baietii se lauda dar de fapt nici nu stiu sa iubeasca.deci fi atenta la ce iti spun, baieti laudarosi sunt varza la iubit, din ce am vazut, incearca la cei mai retrasi mai timizi, mai secretosi

| InGeRaSh FitZoS a răspuns:

Prietenul meu a spus "de prosti. pot dar nu vreau"laughing

| Heyjey a răspuns:

Pentru ca nu e prost.Cum zice onutzu, daca ti`o zis din prima zi ca te iubeste ca vrajeli ca luna ca stelele, zi`i pa-pa, pentru ca ori n`a inteles nimic cu iubirea ori e prost si ai sa ajungi sa il joci in picioare de prost ce e happy. Incet, incet isi arata sentimentele.

Si inca ceva, daca nu`ti zice ca te iubeste la fiecare 2 minute nu inseamna ca nu e asa."Te iubesc" e doar un stereotip spus asa fara miez, mai bine iti arata ca te iubeste, ca treburi, o atentie, o maslina o ceva.

| Heyjey a răspuns:

Pentru ca nu e prost.Cum zice onutzu, daca ti`o zis din prima zi ca te iubeste ca vrajeli ca luna ca stelele, zi`i pa-pa, pentru ca ori n`a inteles nimic cu iubirea ori e prost si ai sa ajungi sa il joci in picioare de prost ce e happy. Incet, incet isi arata sentimentele.

Si inca ceva, daca nu`ti zice ca te iubeste la fiecare 2 minute nu inseamna ca nu e asa."Te iubesc" e doar un stereotip spus asa fara miez, mai bine iti arata ca te iubeste, ca treburi, o atentie, o maslina o ceva.(fiind vorba de sentimente nu vorbesc de ghiuluri si masini, misto si cu alea da` mai slabut)