| Mariaflorea1234 a întrebat:

De ce când nu le faci pe plac persoanelor personale își arată adevărata fața? De ce când nu mai au nevoie de tine, face cu tine exact ca cu o jucărie de plastic o rupe după care o aruncă la gunoi în loc sa o încerce sa o repare? M-am saturat sa am ochii scoși.Asta fiindcă și eu pot face asta dar aleg sa nu o fac? Familia mea s-a schimbat mult și nu în bine, nu mai suport ma jur, mai stau puțin, pana după Decembrie deoarece după sărbători reîncep angajări vreau sa nu mai depind de nimeni, deși am 18 ani am încercat sa ma angajez însă efectiv toți oameni la care am fost pentru interviuri mi-au spus ca sunt prea copila asta pentru ca arat ca una, sunt și pitica am doar 45, 46 kg si chestia e ca gândesc ca una, pe scurt cum dracu sa fac par mai serioasă si mai rezistenta sa par ca rezist la munca, măcar pentru a fi în probă.

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Daca vrei sa scapi de gandirea de copil, introdu in viata ta, mai multe responsabilitati. Continua sa-ti cauti de lucru pana vei gasi. Daca nu te angajeaza nimeni din primele incercari, nu e momentul sa te opresti. Mai incearca. Poti sa te apuci de citit sau daca nu le ai cu cititul, poti sa asculti un podcast despre ceva ce crezi tu ca e interesant. Cam asta te detaseaza de partea copilariei. Mai multe responsabilitati, un loc de munca, renuntarea la ipocrizie, frustrare, prea mult confort, etc.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Despre ce ochi scosi, vorbesti?

Pe celalat topic ai facut-o albie de porci pe mastusa-ta, doar ca-i lesbiana si tu esti homofoba, desii nu ai nici un drept sa judeci pe nimeni si nici sa vorbeti cu atata rautate si venin, de cineva din familie, ca singura iti faci rau, fiindca ceilalti te resping, din cauza rautatii tale.

https://www.tpu.ro/......mi-am-dat/

Vezi-ti fetita de treaba si invatat sa-ti respecti familia si rudele, daca vreo sa fii respectata!
Invata sa nu mai vorbesti de rau pe nimeni si sa te auto-educi, ca sa-ti schimbi karma in bine, fiindca rautate oferi, rautate primesti inapoi de la univers.

| Mariaflorea1234 explică (pentru Violleta2022):

In primul rând aveam doar un moment prost in al doielea rând cine te crezi tu sa ma judeci pe mine Dumnezeu? In al treilea rând nu îmi vorbesc de rău familia de asemenea Mătușa mea chiar e o nenorocita in al patrulea rând eu nu judec persoane ca tine eu le cunosc și le citesc imi dau seama ce fel de persoane sunt cu timpul, in al cincilea rând înainte sa răspunzi aiurea din perspectiva ta pune-te în locul acelei persoane, cât despre scoși ochi, ma refeream la faptul ca ma certasem cu cumnatul meu și brusc a început sa-mi scoată ochi cum ca el m-a ajutat pe mine cu anumite chestii de parca eu nu l-am ajutat cu nimic, nu vorbi ce nu ști femeie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariaflorea1234):

Dar cine te crezi tu sa o judeci pe matusa-ta si sa o vorbestid e rau pete tot?
Vezi sa nu te trezesti cu Politia pe cap, tarata prin tribunale, daca te da in judectaa pentru defaimare.

Invata sa respecti omul si sa daca nu esti capabil, stai departe de el. Si evita sa mai jignesti ca te trezesti prin tribunale!

| Mariaflorea1234 explică (pentru Violleta2022):

Nu am jignit-o, pur și simplu am observat ca se cam apropia de mine, și nu în sens prietenesc, Am trăit cu ea câțiva ani buni, acel comportament al ei fusese ciudat, nu știu cea fost dar acum lucrurile au revenit la normal, deci e bine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariaflorea1234):

Mai lasa prostiile si imaginatia, ca un adult nu ar afce asta, in nici un caz cuiva din familie.
ia-ti de lucru fata, ca ai prea mult timp si inventezi prostii care s-ar putea sa-ti aduca numai necazuri in viata.

| Mariaflorea1234 explică (pentru Violleta2022):

Un adult nu ar face asta?
Pe bune? Dacă ți-aș spune ce fel de persoana este el mai face nebună cu siguranța. Nu știu de ce este așa mă întreb că probabil părinți sunt de vină sau pur si simplu așa este el asta pentru ca el la cea mai mică abatare nu doar ca îți scoate ochi, te face sa mai simți și ca pari tu vinovata. E cumnatul meu chiar crezi ca as vrea sa spun lucrurile astea despre el, sau mai rău as inventa? La fel și despre familia mea crezi ca inventez toate aceste lucruri? Tot ce spun e adevărat.
Ce sens ar avea sa inventez aceste chestii? Totul e pe bune, doar nu știu eu cum sa explic pe aceasta platforma in așa fel încât oameni sa înțeleagă și să poată să-mi dea sfaturi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariaflorea1234):

Ai grija ce mai inventezi, ca ai un soi de paranoia, care nu-i normala si iti poate aduce mari probleme cu Politia.

vezi-ti doar de viata ta si ia-ti de munca, ca trandaveala aia iti da prea mult liber si inventezi povesti ciudate.

| Mariaflorea1234 explică (pentru Violleta2022):

De as inventa aceste chestii? A stai probabil ca tu ai crescut intr-o familie normala, de aceea nu crezi o iotă din ce spun oricum din vina acestor oameni ca tine lumea nu poate continua, las-o așa ca deja începi sa ma disperi, n-ai cum sa înțelegi din moment ce tu habar n-ai ce tipuri de familii sunt pe acest pământ, sunt familii bune dar nu uita ca mai sunt și familii oribile. Tu nu te uiți la știri?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariaflorea1234):

Fiindca esti un copil cu probleme... care urla dupa atentie.

| Mariaflorea1234 explică (pentru Violleta2022):

Ok

| dullcat a răspuns:

Sa stii ca majoritatea dintre noi relationam si ne folosim de altii mai mult sau mai putin pentru a ne atinge scopurile.Asta nu inseamna neaparat ca trebuie sa ii atribuim acestei realitati o conotatie negativa, mereu.In legatura cu membrii familiei, depinde enorm de cum au fost acestia crescuti la randul lor de parinti, prin ce situatii au trecut si ce dificultati si-au pus amprenta asupra lor etc.Toxicitatea nu apare de nicaieri, ci este un raspuns destul de comun de a manifesta ce se afla pe interior si de a da eventuale traume mai departe.

La 18 ani nu se poate sa gandesti si sa te omporti ca un adult de 30 ani, prin urmare ce poti face e sa perseverezi in cautarea unui loc de munca, iar cand gasesti sa te bazezi pe bun simt, seriozitate, punctualitate, decenta, chef de munca si asa mai departe.Nu zic sa inlaturi latura ta copilaroasa de tot (si eu sunt asa, insa la munca trebuie sa dai doavada de profesionalism), ci sa o tii sub control din momentul in care intri pe usa cladirii.In felul acesta vei castiga respectul celorlalti angajati si vei parea mult mai matura decat indica varsta ta biologica.Succes!

| LisaJulie a răspuns:

Depinde unde vrei sa te angajezi! Eu zic sa înveți cuvinte noi și sa vorbești elevat!