| Miruna0909 a întrebat:

De ce de fiecare data cand cunosc persoane noi, la început ma înteleg bine cu ele, vorbesc foarte mult, dar pe parcurs încep să mă izolez din momentul în care persoanele respective încep să se comporte ciudat sau diferit cu mine sau cand simt ca au facut ceva ca să mă simt eu prost? Asa mi s-a intamplat la liceu. În primul an toată lumea dorea să vorbeasca cu mine, eram băgată în seama și eu la rândul meu băgam pe toata lumea în seama, glumeam, etc. Dar nu știu ce s-a întamplat cu trecerea timpului, dar colegii au început să se comporte ciudat cu mine, să nu mă mai bage în seama, chiar daca eu mă mai bagam prima în seama (să nu ziceci că eu aș avea ceva și nu mă bag deloc in seama cu nimeni), dar nu știu, la un moment dat, de cand au continuat să fie așa, m-am izolat de tot din cauza asta și acum nu prea mai vorbesc deloc cu ei.
Care e problema aici? Nu pot să înteleg de ce toata lumea la început te place, dar cu timpul ca și cum începe să se plictiseasca.

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Dupa primul an fiecare isi alege persoanele cu care doreste sa petreaca timpul. Daca ei nu se comporta ca niste colegi normali, sa socializeze cu tine, e de asteptat ca tu sa te retragi si nu mai doresti relationarea cu ei.

| Hyperion7 a răspuns:

E simplu:NU MAI MANIFEȘTI INTERES PENTRU EI!
Așa se întâmplă cu popularitatea asta care creste ca Făt Frumos big grin
De aceea e bine sa nu prea fii in lumina reflectoarelor că te arzi.
Nu de alta, dar un tipar asemănător am văzut la mine in clasa cu o colega, tot în a 9-a.
La început toți o băgau in seamă și cum nu a mai fost interesanta sau nu le-a mai făcut pe plac băieților, toți au înlocuit-o și din prințesa a ajuns Cenusareasăhappy

| Miruna0909 explică (pentru Hyperion7):

Da nu ma cred populara, wtf, si nici aroantă. Eu stiu sa mi vad de tb mea, nu barfesc, ce să fac ceva rau?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Miruna0909):

Mna,eu îți zic cam ceea ce ar putea fi, însă nu am de unde ști exact ce și cum, dar în orice caz, trebuie sa te dezveți de obiceiul de te hrăni cu atenția altora, învață să devii independenta pe orice plan și viața va fi mai liniștită, o sa vezi.

| Miruna0909 explică (pentru Hyperion7):

Nu stiu ce sa zic, eu la inceput cu lumea, culmea ca sunt vorbareata cand nu prea ii cunosc, dar dupa aia incep sa ma izolez, de asta sunt și introvertită, am anxietate sociala. Oricum lumea e naspa si are prea multe prejudecăți, iar persoanele vor fi intotdeauna catalogate greșit

| Hyperion7 a răspuns (pentru Miruna0909):

Înțeleg.
Din păcate da,e cam nașpa, insa ideea e sa te alipești in acest întreg numit societate și să supraviețuiești cum poți.
Nu e un loc așa de roz și minunat, însă dacă știi cum să joci, pe lângă că nu vei fi jucat, vei fi și cu un pas înaintea celorlalți.

| Miruna0909 explică (pentru Hyperion7):

Adica sa îmi vad de treaba mea, și la orice lucru rău facut din partea lor să le dau peste nas? Sau cum

| Hyperion7 a răspuns (pentru Miruna0909):

Un fel de.
Ideea e că dacă devii independent și imun la ceea ce fac ei, practic tu devii mai relaxat că nu îți pui bazele in ei, ci în tine.
Cât despre raul pe care uneori îl mai fac alții, nu neapărat să i-l întorc, cât mai degrabă s-o fac pe-a nebunullaughing

| MAteiLaAjutat a răspuns:

A trecut timpul, v-ați cunoscut și au văzut ceva in tine ce nu le place și au ales sa nu te mai bage in seama.