| Andreeaioan115 a întrebat:

De ce de la 18 ani nu te mai poti considera adolescent/a? Dau funda...

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza schimbarilor biologice (pubertate), in diferote regiuni sunt diferite intervalele varstelor adolescentine deoarece depinde si de regiune, etnie etc.

| CosminCD a răspuns:

Pentru că de la 18 ani ești major! Ai drept de vot (adică ești implicat în societate, ai răspundere în societate), dai socoteală pentru tot ceea ce faci.

| Antopuff a răspuns:

Pentru ca e varsta la care ai putere de decizie? Adica votezi, iti iei permis si esti considerat legal răspunzător de propria persoana.