| Xenia16 a întrebat:

De ce exista suferinta asta pe lume? Imi dau seama ca ne poate face mai puternici dar exista si posibilitatea de a ne face mai slabi.De ce acum nimeni nu realizeaza cat de pretioasa e viata si ne face sa suferim in ultimul hal si astfel viata scade putin cate putin.

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Suferinta a existat dintotdeauna, sub o forma sau alta si este normal sa existe, intr-o lume atat de diversa si complexa. Intr-adevar, nu este aceeasi in orice context sau mediu, dar o cantitate tot exista, indiferent de situatie. Ca ne poate face sa devenim niste persoane mai slabe sau mai puternice, asta tine strict de personalitate si modul in care percepem ceea ce ni se intampla si cum interpretam faptele, daca suntem optimisti sau tindem spre pesimism si de alti factori. Si eu cred ca majoritatea nu mai pretuieste atat de mult viata, probabil fiindca li se pare ceva banal sa traiasca, fiecare in felul sau. De obicei, trebuie sa se intample ceva care sa le dea de gandit sau sa le schimbe radical modul de perceptie si gandire, astfel incat vor pretui viata mai mult decat au facut-o pana atunci.

| dongseng a răspuns:

Pentru ca generatiile de acum nu pretuiesc sentimentele, ci le pasa doar de ei, sa le mearga lor bine, iar pe cei din jur ii trateaza foarte urat.

| Xenia16 explică (pentru dongseng):

Ce frumos ar fi daca nu ar exista decat oameni buni cu sentimente reale si care pretuiesc viata lor la fel ca si a celor din jur.

| dongseng a răspuns (pentru Xenia16):

Asta e si parerea mea