| ForbiddenLove a întrebat:

De ce fata mea e plina de cosuri si puncte negre?cryingNu am nici o prietena care sa aiba atatea cosuri.La toate le mai iese cate un cos odata la o mie de ani. Cel mai nasol este la mine in zona T si am cosuri si pe umeri.Cum pot sa scap de ele sau cum sa fac sa nu mai arate asa naspa? Nu vreau sa ma fac cu fon de ten.crying

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Pai, nah. e si pubertatea la mijloc. happy totusi, de cosurile de pe umeri n-o sa scapi cu bai cu aburi. asa ca iti recomand sa te duci la un medic dermatolog. el este cel mai in masura sa-ti spuna daca aceste cosuri sunt doar specifice pubertatii sau au o alta cauza de aparitie. si tot el este cel mai in masura sa-ti recomande un tratament potrivit pentru tine.
nu te da cu fond de ten pentru ca o sa astupi porii si asa "nervosi" si mai rau o sa faci cosurilor.
pentru cosurile de pe fata eu iti recomand crema PureActive de la Garnier. Usuca repede cosurile pe care deja le ai, plus ca daca te dai cu ea pe fata in fiecare seara, va prevenii si aparitia altor cosuri. Nu este scumpa (aprox 30Ron) dar este important sa fii consecventa si sa o folosesti zilnic. si du-te la dermatolog pentru cosurile de pe umeri.

2 răspunsuri:
| smile a răspuns:

Buna! cred ca ar trebui sa te duci la un dermatolog el este in masura sa iti de a sfaturi care sa te ajute.succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Spală-te bine cu apa calda şi săpun. 2. Fă un abur cu muşeţel ( fierbi două-trei linguri de muşeţel într-o cratiţă cu apă, laşi să se răcească puţin apoi stai cu faţa deasupra, cu capul şi cratiţa acoperite bine cu un prosop. 3. După 15 minute te ştergi uşor pe faţă, te aşezi în faţa oglinzii care măreşte, înfăşori degetele arătătoare în două pansamente sterile şi te pui pe stors! Numai punctele negre. Cele albe se scot la cosmeticiană sau la dermatolog. 4. După ce ai terminat, te speli din nou bine cu apa caldă şi săpun, apoi înmoi o batistă mare in fiertura de muşeţel, bine strecurată şi ajunsă la temperatura camerei. te întinzi, o pui pe faţă, şi stai 30 de minute, dar o mai inmoi din când în când.Repetă cu sfinţenie săptămânal, dacă vrei să arati bine luni la scoală fă asta vineri happy. Cam într+o lună ai şanse să scapi de problemă. După aceea fă asta lunar. Cu timpul o să dispară de tot.
Sunt mijloace mai moderne, dar acesta este cel mai ieftin şi la îndemâna oricui. Succes, poate îmi scrii cum a mers!
Şi te aştept pe lecturirecenzate.ro!