| micutsaa a întrebat:

De ce la unele persoane le curge sange din nas? Mie nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva. E de bine?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

La unele persoane vasele de sange din acea zona sunt foarte subţiri. Şi,din aceasta cauză,atunci cand se face un efort (fuge,ridică ceva greu,etc),din cauză că presiunea sangelui creşte în acele momente,este posibil ca acel vas de sange să cedeze. Pentru persoanele hipertensive( în general adulţi) la care le curge sange din nas,aceasta este o supapă salvatoare pe unde se regleaza presiunea sangelui. În loc să se rupă un vas de sange pe creier,unde sunt vase de sange foarte subţiri, mai bine se rupe la nas.
La copii poate curge sange din cauza loviturilor repetate în acea zonă, vasul de sange devine mai sensibil si fiind mai subţire cedeaza mai usor.
Nu stiu dacă raspunsul meu nu este prea"savant" pentru varsta ta, ca banuiesc ca eşti mititică!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sunt ocazii in care isi scot un muc si se rupe pielita din nas asa curge sange sau cand ii da un pumn in nas.

| Vl4dootz a răspuns:

Pai nu e bine.
sa mearga la un medic!

| culy a răspuns:

Pai unele persoane sunt anemicehappy
Sau nu au mancatwinking