| Ryuzaki2 a întrebat:

De ce lumea vrea sa obtina note mari la scoala/liceu? Adica, imi vad unii colegi foarte stresati de notele pe care le obtin si mi se pare oarecum ciudat...Toata lumea e in panica inainte de teste... Nu prea am inteles asta, imi explica cineva?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Nici eu nu am inteles de ce "alearga" unii atat de mult dupa note si doresc sa le obtina pe cele mai mari, indiferent daca s-au pregatit sau nu de ajuns. Presupunand ca vor sa aiba medii cat mai mari pentru a le folosi pe viitor, asta iarasi mi se pare fara sens, fiindca la majoritatea facultatilor conteaza media de la BAC sau nota de la examenul organizat de facultatea respectiva. Nu inteleg cu ce ii incalzeste sa aiba note cat mai mari, in special daca nu ii intereseaza materia sau daca nu prea invata, in general, dar probabil ca ii face sa se simta mai bine. M-au amuzat dintotdeauna cei care invata aproape tot ceea ce e necesar pentru un test cu o zi inainte de acesta, avand pretentia sa ia 9 sau 10, pentru ca peste alte 2 zile sa uite aproape tot ce a invatat, fiindca si-a "indesat" informatia in minte deodata si fara sa doreasca sa o inteleaga. Oricum, cred ca majoritatea considera ca daca au cele mai mari note, sunt priviti ca fiind cei mai buni, desi practica demonstreaza contrariul, ii face sa se simta mai bine despre ei insisi sau in unele cazuri, vor sa satisfaca exigentele parintilor, care de multe ori pun accent in special pe notele obtinute.

6 răspunsuri:
| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Probabil isi doresc sa aiba un viitor cat mai bun. Si faptul ca invata bine ii vor ajuta sa ia bacul si sa intre la facultatea dorita. Un alt lucru ar putea fi teama de parinti, sau pur si simplu dorinta lor de a fi cei mai buni pentru a fi admirati si laudati de profesori. happy

| Evelyn666 a răspuns:

Fiindca vor un viitor, vor sa faca ceva in viata?! Adica, na, sunt unii care se multumesc si cu maturator de strazi...XD

| Dariusuu a răspuns:

Din diverse motive.

În primul rând pentru că aşa sunt învăţaţi cu notele marii şi pentru ei un 8 e ca un 4.
Iar în al 2 rând pot spune că părinţii îi terorizează pe copii să înveţe chiar dacă îşi pierd timp preţios din viaţa lor, ceea ce e trist.

Sper că te-am lămurit.

Răspuns utilizator avertizat
| IngeriiSuntCool a răspuns:

Te-ai gandit ca vor sa ajunga un personaj de renume in viata?