| AndyDanger a întrebat:

Salut tpu.Tocmai ce am intrat in clasa a 9a,cu speranta ca voi lua note mari si ca ma voi imprieteni cu toti.S-a intamplat doar a doua parte,cea cu prietenii, prima parte nu prea.Eu la scoala aveam numai note de 10, deoarece profesorii ma cunosteau,si nu dadeau asa multe teste(eu nu ma pricep la teste de fel). Acum,la liceu,este totul schimbat,nu te cunoaste nimeni, si am inceput sa am teste dupa ce termina cate un capitol.In jur de 5 teste am dat intr-o saptamana si zic ca voi lua intre 6-9 la aceste teste.Bun,acum intrebarea mea este:

Sa ma demoralizez de aceste note, in comparatie de ce luam la generala?

Daca am notele de 7-9, chiar si cate un 10, si iau o nota decenta la bac 7, 8+,as putea sa intru la o facultate buna sa am un viitor mare? Multumesc anticipat si sper ca nu v-am plictisit.

Răspuns Câştigător
| 0Alexander0 a răspuns:

Categoric ca poti. Notele de la scoala de cele mai multe ori nu reflecta nivelul de cunostinte. Se intampla sa ai o zi proasta, sau sa fi obosit, mai ales cu 5 teste pe saptamana. Ai preferintele tale, si poate iti e greu sa asimilezi la celelalte obiecte. Dar nu te demoraliza, notele nu te caracterizeaza. Vei invata pentru bac, si vei lua nota buna la obiectele care iti plac. Bafta!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu te demoraliza si nici nu te multumi cu putin. Invata mai mult, asa incat sa ai si in liceu numai note de 10. Ce rost are sa te multumesti cu note mici, daca aveai numai 10 in scoala inseamna ca nu esti proasta, trebuie doar sa inveti mai mult (timpul de invatare de la liceu creste semnificativ fata de clasa a opta, va trebui sa muncesti aproape dublu pentru a tine pasul). Daca vrei un viitor mare, trebuie ca in fiecare loc in care te gasesti sa fii cea mai buna, munceste asa incat sa fii si la liceu cea mai buna, nu te multumi sa fii mediocra. E plina lumea de mediocri, nu ai cum sa ai un viitor stralucitor daca te situezi printre ei. Munca indarjita este singurul secret al succesului si, fiind inteligenta, depinde numai de tine daca vrei succesul sau te multumesti cu putin. Pana la urma, nu e nimic rusinos sa fii casiera la un magazin si pentru a ajunge acolo e suficient sa ai note caldute, gen 7-8, fara sa te strofoci prea tare.

| Adry05 a răspuns:

N-ai de ce. In generala se dau note mai usor si mai fara merit pentru ca profii stiu ca ai nevoie de medie la admitere. Mediile din liceu nu sunt relevante cu absolut nimic, decat daca vrei sa aspiri pentru vreo bursa sau pentru moralul tau propriu, da n-o sa te intrebe nimeni niciodata de ele.

| GdX a răspuns:

La o facultate buna se da examen de admitere. Nu te pricepi la teste pentru ca nu inveti. In generala se dau notele pe ochi frumosi, la liceu se vede adevarata valoare a omului. Pune-te pe invatat si o sa ajungi unde vrei.

| EderEndoEndDark a răspuns:

In primul rand esti clasa a IX-a inca mai ai multe de invatat pana sa te gandesti la bac si la facultate.
In al doilea rand daca ai avut o zi, saptamana, luna mai proasta nu este capat de drum si nu ai de ce sa te demoralizezi pentru niste note mici, tu incearca sa te 'mulezi' pe acest 'regim liceal' adica sa te obisnuiesti cu noul program de liceu.
In al treilea rand ii normal ca nu poti avea aceleasi prestatii la liceu cum ai avut in generala(cel putin la inceput..totusi esti clasa a IX-a de o luna.)
In al patrulea rand sa iti raspund si la treaba cu bacul/facultatea...pana dai tu bacul peste 3-4 ani se pot schimba multe dar daca iei in bac 7-8 avand in vedere faptul ca putini mai merg la facultate sau chiar sa treaca de bac, tu daca iei 8 cu siguranta o sa poti sa te duci la ce facultate vrei... dar sa stii ca nu la toate facultatile intri pe medie..la unele ca sa intri trebuie sa treci anumite examene. sau pe baniwinking