| infinitespiral a întrebat:

De ce ma simt atat de diferita de cei din jur? In ultimul timp nu mai am nici un prieten nu prea mai ies din casa incerc sa-mi ocup altfel timpul, adica invatand iar in timpul liber mai bine ma uit la un serial decat sa ies pe afara pentru ca in opinia mea imi imbogatesc cultura si asa mai mult decat sa ies pe afara si sa aud ce face x sau y adica sa barfesc, pentru ca pana la urma e chiar treaba lor ce fac pe mine nu ma ajuta nimic daca stiu.Nu ma intelegeti gresit sunt o fire ft sociabila si nu mi-e rusine de nimeni si de nimic si daca ma aflu intr-un grup si apare o persoana noua eu sunt prima care face cunostinta cu aceea persoana, e adevarat ca repede ma si plictisesc.Inteleg ca e important sa iesi, sa ai prieteni dar nu gasesc pe nimeni care sa fie pe acceasi lungime de unda cu mine si m-am saturat sa fiu eu tot aia care sa se puna pe aceeasi lungime de unda cu ei.Adica pur si simplu pe mine nu ma intereseaza sa-i barfesc pe altii sau sa stiu ce au mai facut,nu-mi place sa merg prin cluburi ca altii de varsta mea si sa ma imbat sau sa fumez etc, ma plictisesc si acolo repede si aia numa muzica nu e...
Simt ca sunt atatea lucruri pe care as putea sa le descopar invatand, in general imi place sa stau de vorba cu oamenii de la care am ce invata ceva in rest alte discutii nu prea imi place sa port.Si cu toate astea daca nu ma comport ca si altii de varsta mea incep sa ma priveasca diferit,sa se uite urat sa ma barfeasca,poate chiar sa-si bata joc,dar ei nu gandesc ca mine,ei gandesc atat de ingust,nu-si deschid mintea putin.
in afara de cluburi, iesiri in oras, alcool si ura pentru scoala ei nu stiu....ar mai fi multe de spus dar gandesc prea mult si nu ma pot exprima astfel incat sa intelegeti tot ce vreau sa zic...
Acum vreau sa va intreb:am eu tulburari psihice(probleme cu capul), e doar varsta(16-17 ani) sau oi fi vreun geniu neinteles laughing?(glumeam in ultima parte, desigur)

3 răspunsuri:
| TheCoon a răspuns:

Hei. Inteleg perfect ce simti, am si eu perioade din astea. Are dreptate Delicacy, faci parte dintre "cei putini", cum imi place mie sa spun, esti..."un geniu neinteles" care prefera sa-si foloseasca timpul intr-un mod benefic decat sa-l piarda prin locuri populate de turma. Ma bucur ca exista oameni ca tine, ca mine, sa mai puna mana pe o carte sau sa se uite la un film din care sa invete ceva, nu doar la comedii despre adolescenti americani. Ai respectul meu. Ai grija de tine! happy

| Delicacy a răspuns:

Nu ai nici o problemă psihică păpuşă, pur şi simplu aşa eşti tu.Să ştii că mai cunosc persoane de genul tău, mai singuratice, dar nu este nimic rău în asta.De fapt, cred că este mult mai bine să fi aşa, decât să-ţi baţi capul cu alţii, să fi dezamagită şi minţită de persoanele din jur.Concentreză-te în continuare pe studii,muzică şi ceea ce îţi palce ţie să mai faci. Poate că vei întâlni persoane care se potrivesc cu tine, de obicei în locurile pe care le frecventezi tu, adică în biblioteci, parcuri şi vei avea ce discuta cu ele, dacă într-adevăr vrei asta.

| Sase a răspuns:

Si eu sunt singuratica. Uneori am prieteni, uneori, nu. Nici eu n-am vicii si mie-mi place sa incerc sa evoluez(prin invatat, citit etc).
Cred ca motivul e ca nu vreau sa ma tarasca nimeni in ceva ce nu-mi face placere. Accept sa fac numai ce-mi convine(din punctul de vedere al principiilor mele sau a starii mele de spirit). Lasa-te ghidata de nevoile tale!
Mama a spus ca la varsta asta se intampla sa fii izolat luni intregi la rand. Pur si simplu nu mai corespunzi cerintelor societatii si cu atat mai pregnanta e impresia ca nici societatea nu corespunde alor tale. Te dezamageste la fiecare pas si nu ai puterea sa-i mai dai o sansa prea curand.