| anonim_4396 a întrebat:

Asa cum am mai spus si-mi sustin opinia : traim intr-o lume ciudata! Se spune ca trebuie sa fim toleranti si intelegatori, doar ca toleranta si,, a fi intelegator" au o limita, daca nu, se ajunge la abuz si riscul de a cadea de fraier, prost, am dreptate? N-as vrea sa lovesc in doamne si domnisoare, doar ca dragelor, asa sunteti de complicate si ciudate cateodata de cred ca nici cele mai mari genii nu v-ar intelege. Nici nu-i de mirare ca s-au scris carti gen,, Cum sa intelegem femeile, ce vor femeile?" happy in fine, recunosc ca si sexul masculin nu poate fi inteles cateodata.
Problema este urmatoarea : de cateva saptamana mi-am propus cu o colega sa iesim in oras (nu, nu e vorba de legat vreo relatie de prietenie, nu va ganditi la asta) ca colegii doar ca de fiecare data imi spune ca a intervenit ceva, e ocupata. Bun, am inteles-o, si-a cerut scuze, pana cand in ultima zi a zis ca poate veni. Dimineata am sunat-o, i-am trimis sms, nu mi-a raspuns nimic. Eu nu stiu, fata asta ori e ciudata, ori e ciudata ori ma ia de prost (desi m-as mira sa faca asta stiind-o de 5 ani de zile, nu e genul, pana acum am mai iesit nu-I vorba, inteleg si eu ca e ocupata, asta e, dar in ultima perioada e chiar ciudata). Eu nu i-am mai scris nimic, nici ea nu mi-a mai scris macar sa zica clasicul,, Imi pare rau ca nu am putut veni!". Sunt suparat pe ea, si cu prima ocazie si cu regret cred ca-i zis vreo doua si o sterg din mintea mea, de pe FB, nr telefon, etc. ca si cum nu ne-am fi cunoscut vreodata. Asta e, eu m-am cam saturat de atata toleranta si intelegere, dar pana cand? Cat de ocupat (neserios) poti sa fi sa nu ai timp 1-2 ore de iesit? Nici nu stiu ce sa fac si cum sa fac, avand si in vedere ca e ultimul an de facultate nu as vrea ca dupa atatia ani sa,, decapitez" tot, sa spun tot ce mi-a placut, ce nu, la colegi, relatiile de colegialitate (oricum si colegii sunt de nici nu stiu cum sa zic). Ce ziceti sa las totul asa cum a fost pana acum sau sa fac ce am spus, sa ne luam la revedere in conditii de,, pace si buna intelegere, fara certuri, critici"? Oricum as avea multe de spus in privinta colegilor, desi pana una alta ne-am ajutat de fiecare data (asta ma enerveaza pe mine, ca ma simt cam cenzurat, cu gura legata).
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| alexboss2020 a răspuns:

Ai dreptate, in ziua de azi fiecare e pentru el, in afara de persoanele din familia ta nu ar trebui sa ai incredere in x si y ca te ajuta sa vi cu el sa faceti nu stiu ce, etc.In Romania in momentul de fata daca taci e prost, cu cat esti mai bun atat esti de prost, spun asta deoarece nu e prea bine sa fi atat de tolerant si intelagator deoarece lumea o sa profite de tine, persoanele cunoscute, prieteni etc vor profita de bunatatea ta.In 2017 daca nu esti atre in gura si nu iti exprimi opinia lumea o sa zica: Da-l naibi ca e prost, timid.Si cat despre prietena ta se cam joaca cu tine, cauta scuze si e foarte clar ca nu vrea sa iasa cu tine, faci ce vrei nu sunt in stare sa iti spun ce sa faci tu stii ce e mai bine.Tot ce ti-am spus e din proprie experienta acum e fiecare pentru el, am avut uni prieteni mai profitori dar acum s-a rezolvat problema, cand le-am spus tare,, NU'' si-au dat seama ca nu le merge cu mine.Ma numesc Alexandru si sper ca te-am ajutat, si nu lasa persoanele din jurul tau sa profite de tine, tu esti tu nu lasa pe altcineva sa te manipuleze.Scuza-ma daca vei vedea unele greseli de ortografie dar m-am grabit cand am scris!

| anonim_4396 explică (pentru alexboss2020):

Da. mersi de mesaj, ai dreptate. asa o sa ma comport si eu cu cei in cauza, sa vad daca le place. Prin anul 2 de facultate am patit si eu odata sa nu ajung undeva si sa vezi fata in cauza cum a stiut sa imi arunce ca sa imi fie rusine, ca sunt fara caracter, ca nu stiu ce, etc. (oricum si atunci era o situatie ciudata. Pe scurt : trebuia sa ne intalnim in fata facultatii sa ne vedem cu un profesor si am anuntat-o sa nu mai vina ca profu nu e aici. Ea s-a enervat ca s-a pornit de la camin si era la mijlocul drumului si a trebuit sa faca cale intoarsa. Ca am anuntat-o nu era bine, daca nu o anuntam iar nu era bine. Ca sa vezi! ) Se pare ca vorbele acelea se vor intoarce impotriva ei. Eu tot mai mult merg pe idea ca fata asta nu e cu toate la cap. Ziua urmatoare i-a trecut supararea, nu a mai avut nimic.

9 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Ai dreptate, sunt chiar foarte ciudate. Eu o data i-am spus unei cunostinte (fata) ca nu ma simt prea bine si as avea nevoie sa discut cu cineva iar ea mi-a zis ca mai bine nu mai vorbim deloc. Recunosc ca oarecum o sacaisem cu niste chestii in trecut dar acum chiar aveam nevoie de ea. N-am mai vorbit deloc cu ea de atunci.

| alexboss2020 a răspuns (pentru mentholinks):

Ms! Nu stiu de ce multa lume s-a facut rea, inainte nu era asa, pana la urma rau faci, rau primesti!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In viata te apuca batranetile tot invatand si calindu-te. Schimba trotuarul.

| Voidwithin a răspuns:

Eu am parerea ca tu te plangi si te complaci de la nimic. N-a venit asta e, data viitoare n-o sa mai fie, data viitoare te duci cu grupul tau si ea sa stea acasa. Trebuie sa intelegi ca femeile sunt fiinte emotionale ele vor spontaneitate si distractie, vor sa se simta protejate vor sa le domini, nu sa fii la mana lor. Fara suparare, dar ce a facut ea denota ca nu da 2 bani pe tine, daca erai special pentru ea, fii sigur ca facea tot posibilul sa fie acolo si toate celelalte probleme pe care le avea cadeau pe alta zi.
Femeile nu sunt neaparat complicate doar ca unele vin dintr-o mentalitate in care cred ca li se cuvine (si pe buna dreptate, adica sa fim serios, cati barbati lingai nu vezi in ziua de azi, le-ar mai trebui doar tocuri) sa fie plimbate, duse la restaurant, cinema, flori, bomboane etc. Ghici ce? Tot barbatii le-au invatat asa, e vina noastra. Logic e sa va cunoasteti, sa iesiti, sa va ***** si abia dupa asta restaurant si bomboane nu inainte. Mai intai mananci cina si dupa aceea desertul.
Pe scurt, daca te place are timp, daca nu, nu esti decat un alt tip din agenda ei de telefon. Tu practic nu insemni prea mult pentru ea. Iti sugerez s-o uiti si sa uiti si situatia cat mai repede, nu de alta dar e sanatatea ta psihica si ai lucruri mult mai constructive de facut cu ea.
Salut!

| anonim_4396 explică (pentru Voidwithin):

Multumesc de raspunsul care m-a pus pe ganduri happy!

| anonim_4396 explică (pentru Voidwithin):

Vreau sa te mai intreb, tu din ce mi-ai scris aici ai dedus ca eu as vrea sa fiu prietenul ei. Am mentionat foarte clar ca vroaim sa iesim doar CA SI COLEGI, nimic mai mult. De ce mai toata lumea se gandeste direct la dominare, sex, relatie? Chiar nu mai exista frumusetea, simplitatea iesirii a doi colegi (fata si baiat) trebuie sa fie obligatoriu ceva intre ei? Si apropo, colega respectiva asa cum ai spus si tu in ultimul fragment, de ce nu a spus ceva de genul,, Nu vreau sa ies cu tine!" De ce? Macar sa stim un lucru, nu e normal? Doamne ce vremuri traim!

| Voidwithin a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, asa am presupus, de obicei o prietenie intre un barbat si o femeie se termina mai mereu cu sex (nu e obligatoriu dar e generica treaba).
Probabil ca nu a spus pentru ca nu-i pasa, e o persoana a carui ego e mai mare ca soarele. Un motiv solid sa nu-ti pierzi vremea pe langa ea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu nu vrei sa inveti e problema ta, de aia e plina lumea de natarai si inadaptati. Tipa te-a refuzat elegant nu s-a comportat ca un boschetar. Deja stie ca esti disperat si daca mai insisti ai toate sansele sa te scuipe in gura daca asta cauti. In viata numai daca esti ciudat, la varsta ta, poti judeca un om cu cine iese sau nu, ce face sau nu, ce mananca etc. In viata nu ti se cuvine totul baietel, nici nu trebuie, nici nu ai nevoie sa te iubeasca toata lumea. Oamenii nu sunt nici buni nici rai unii fata de altii sunt doar DIFERITI. Eu aveam aproape 50 de ani si tot mai citeam de pe raftul de psihologie in metreu ca sa inteleg oamenii si sa ma inteleg mai bine cu ei. Tu, se vede ca esti student, vrei sfaturi de la parerologi unde se vorbeste de unghii false si menstruatii, toti sunt experti in toate. Vise placute! Acum daca faci din nou aprecieri macar stiu ca ai oarecare motiv ( pana te mai gandesti tu vo 3 zile ce spun eu ), dar sa fii obraznic nu e un avantaj.