| Mihai4455 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor trăiesc pentru bani si sex?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce majoritatea oamenilor trăiesc pentru bani
Ca să aibă cu ce trăi
si sex
Ca să aibă pentru ce trăi.
Dacă lor nu le trebuie mai mult, de ce să se chinuie penteru mai mult?
Cu ce m-am ales în viață?
Ce-am băut și ce am mâncat,
Și cu ce am strâns în brață.

https://www.youtube.com/watch?v=U9oaaxGdsOw

| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

Traiesti pentru sex? Cat de aberant e asta?

| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Nu am răspuns pentru mine.
Am fost întrebat de ce majoritatea oamenilor...
De ce este aberant să trăiești pentru sex?
Prin sex viața merge înainte, se re-produce. Este asta ceva aberant?
Explică te rog atributul pe care l-ai enunțat.

| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

Asta ar insemna sa faci un copil pe an. Sa nu vorbim pe langa, ati spus sex, nu reproducere. Poti face sex fara sa te reproduci, de aia familiile (majoritatea) au 1-2 copii, nu 40. Deci nu are sens sa asociati, ca nu la asta v-ati referit.

Sa traiesti pentru sex? Adica sa te trezesti dimineata si sa te culci seara tot cu gandul la sex? Sa existi doar pentru a face sex? Are rost sa explic de ce e asta aberant? E prea banal, nu pot.

| Andreeush a răspuns:

Pentru că altceva nu știu să facă.

| SilentRain a răspuns:

Sunt nevoi primare

| Plato a răspuns:

Parintii nu-si educa plozii in spiritul moralitatii, ii fac egocentristi, superficiali, ignoranti.
Media si internetul promoveaza doar nonvalori si viermi intestinali precum sely, ilie vlog sau cine dracu mai e pe acolo.
Si eu ma uit pe YT, da nu la jeguri ordinare ca aia de i-am mentionat.

| AC4S4 a răspuns:

Dupa cum a spus si @sadrian46... cu atat se multumesc.

Incet, dar sigur, s-a implementat aceasta gandire ce promoveaza destrabalarea, superficialitatea, materialismul in societate. S-au distrus valorile traditional-crestine.
Nu se mai promoveaza ideea de un cuplu de tineri care munceste pentru a-si construi/zidi o familie. Se promoveaza ideea de cuplu care sta 5-6 ani impreuna, doar distractie, superficialitate, apoi ori se despart, ori se casatoresc de vazul lumii.

Cauza? Majoritatea persoanelor publice din Romania. Ei spun ca scopul lor nu e sa educe, au si dreptate, ei de fapt sunt cumva anti-educatie.
Prin Youtube sunt influentati, as spune, 80% din tinerii din Romania. Rareori sa vezi pe Youtube oameni care promoveaza decenta, normalitatea. Nu o sa dau nume, ci doar un exemplu:

- O persoana este cunoscuta pentru pozele indecente. Acea persoana apare dintr-odata in postura de "invatator". Printr-un scurt video ea spune ce este iubirea si indeamna lumea sa nu voteze pentru normalitate (referendum 2018). Deci, o persoana ce pozeaza indecent, ne "invata" pe noi ce este iubirea. Apoi ne miram ca lumea traieste pentru sex.
La fel au facut multe persoane pe Youtube. Vedeai o destrabalare, o imoralitate la ei de multa vreme. Dar, la un moment dat, vin ei si se pun in postura de invatator ca sa le spuna lumii despre moralitate.

Am vazut totusi si un videoclip in care o femeie vorbea despre cum nu ar trebui sa ne "vindem" sexualitatea oricui. Ce crezi? Comentarii negative, "cum sa promovezi asa ceva? e toxic".

De vina sunt, deci, persoanele cu influenta. Acestea ar trebui sa aiba grija ce promoveaza, pentru ca vor influenta o masa mare de oameni.

O cauza secundara ar fi si parintii. Trebuie sa ai grija ce continut acceseaza copiii tai pe Youtube. Un parinte trebuie sa educe un copil. Nu poti sa-l lasi sa se uite la videoclipurile unui om ce promoveaza destrabalarea si indecenta si sa numesti asta educatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si faima, nu uita happy
Ce-ai putea sa vrei mai mult?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ai ajuns tu la concluzia asta, ca majoritatea oamenilor traiesc pentru bani si sex?
Ce inseamna majoritatea? Adica cati la suta, si de unde ai scos numerele?
Cel putin in adolescenta, oamenii nu traiesc pentru bani si sex.
Insa cand esti adult, e important sa ai bani, daca nu vrei sa traiesti sub un pod pentru tot restul vietii tale, sau sa fii boschetar.
Iti mai platesti o rata la casa, sau daca ai casa, darile, curent apa mancare, iesi pe undeva, te mai duci la munte o data pe an, iti mai cumperi un televizor o masina de spalat, adica faci ce faci, iti trebuie bani.
Si sexul e si el important, ca regleaza hormonii, si cand vii acasa de la "facut bani", de la munca, daca esti nervos sau ceva, o partida de sex si un dus, intra bine, si dormi linistit happy
Nu sunt sigur de asta cu majoritatea tho,

| LuccaToni a răspuns:

Bani = casa, masina, mancare, haine, tehnologie si multe alte necesitati. Si cu cat sunt mai multi asta inseamna o calitate si marime ridicata a ceea ce ti-am enumerat anterior.
sex = aici cred ca depinde si de nivelul de educatie al cuiva, dar ca si cele de mai sus, este o placere, o bucurie, deci de ce sa nu. Mai ales daca ajungi la 30 de ani si nu ai facut-o