| anonim_4396 a întrebat:

Care este principala cauză pentru care majoritatea oamenilor trăiesc în sărăcie și nu reușesc nicicum să-și îndeplinească visurile?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt doamnă. În ce am zis mai sus legat de Loto. Oameni care nu își cunosc prioritățile și trăiesc de pe o zi pe alta. Se trezesc cu mulți bani, primul lucru își iau mașină scumpă. Fără să se gândeacă cât costă să o întrețină pe termen lung. În loc să-și ia o casă cu strict ce le trebuie, își fac palat cu 30 de camere și apoi nu au bani să achite căldura iarna laughing. Mentalitatea de sărac are fixații pe obiecte materiale. De aia mulți ajung hoarders. Cred că dacă își cumpără azi o cârpă ieftină, mâine alta, nu-i mare lucru. Apoi se trezesc că au toată casa plină cu țoale pe care nu le poartă niciodată, dar ei se simt bogați pentru că le au acolo. Acei bani puteau fi investiți în orice alt fel. O calificare mai bună, o carte de educație financiară etc.

Mai sunt și ăia fixați pe ideea că nu se pot pune bani deoparte. Câți bani au, atâția cheltuie. Că au 3000 sau 5000 de lei, toți se duc în ziua în care au pus mâna pe ei. Pentru că, așa cum am zis, nu știu să gestioneze acei bani și să-i investească. Știu doar să cheltuie.

Sunt multe chestii, nu cred că există o singură cauza, dar un om cu mentalitate de sărac poate să aibă toți banii din lume, că oricum nu știe ce să facă cu ei și de cele mai multe ori se întoarce de unde a plecat.

11 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Lenea, viciile nocive, educația, respectul de sine scăzut

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mentalitatea de sărac. Din asta e cel mai greu să scapi. Poți să muncești enorm, poți să ai toate resursele, dacă ceea ce câștigi nu știi să gestionezi și să investești, e degeaba.

Uită-te la câștigătorii Loto. Ai zice că sumele alea ar putea să-i scoată din toate belele, dar pe unii mai rău îi afundă.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

În ce constă această „mentalitate de sărac", domnule Supă de ceapă?

| gemeni6226 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ma bucur ca acest raspuns a primit funda deoarece sunt de acord cu ea 100%.

| supadeceapa a răspuns (pentru gemeni6226):

love struck

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt doamnă. În ce am zis mai sus legat de Loto. Oameni care nu își cunosc prioritățile și trăiesc de pe o zi pe alta. Se trezesc cu mulți bani, primul lucru își iau mașină scumpă. Fără să se gândeacă cât costă să o întrețină pe termen lung. În loc să-și ia o casă cu strict ce le trebuie, își fac palat cu 30 de camere și apoi nu au bani să achite căldura iarna laughing. Mentalitatea de sărac are fixații pe obiecte materiale. De aia mulți ajung hoarders. Cred că dacă își cumpără azi o cârpă ieftină, mâine alta, nu-i mare lucru. Apoi se trezesc că au toată casa plină cu țoale pe care nu le poartă niciodată, dar ei se simt bogați pentru că le au acolo. Acei bani puteau fi investiți în orice alt fel. O calificare mai bună, o carte de educație financiară etc.

Mai sunt și ăia fixați pe ideea că nu se pot pune bani deoparte. Câți bani au, atâția cheltuie. Că au 3000 sau 5000 de lei, toți se duc în ziua în care au pus mâna pe ei. Pentru că, așa cum am zis, nu știu să gestioneze acei bani și să-i investească. Știu doar să cheltuie.

Sunt multe chestii, nu cred că există o singură cauza, dar un om cu mentalitate de sărac poate să aibă toți banii din lume, că oricum nu știe ce să facă cu ei și de cele mai multe ori se întoarce de unde a plecat.

| PainTech a răspuns:

Nu cred ca e o singura cauza sau o cauza principala. Cred ca sunt multe chestii mici.

1. Nu stiu diferenta intre pasive si active. Un TV mare, o masina scumpa si o casa pe care nu o poti intretine nu te fac bogat.

2. Ideea ca daca sunt saraci nu e vina lor... Asa e soarta.

3. "Work smart, not hard", cum zic americanii.

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Poți să dai la sapă până crăpi, slabe șanse să ajungi in pozitia in care vrei sa ajungi dacă nu ai și cap.

| Endoryus a răspuns:

Nu au educatie financiara. Cand provii dintr-o familie saraca ( in care ai avut multe lipsuri) atunci cand dai de bani, ii cheltui. Iei si aia, aia si aialalta, trece anul si te trezesti ca nu ai 1000 de euro pusi deoparte, desi culmea, muncesti. Si atunci stai si te gandesti in urma 'ce am gresit". Cand faci un calcul cati bani ai avut si tragi linie la toate lucrurile stupide/nefolositoare care le-ai cumparat, atunci iti dai seama unde ai gresit. Si stii unde sa ai grija in viitor. Dar mai e o problema. Asa strangi bani dar nu faci prea multi. Trebuie sa investesti in tine. O diploma ceva. Unii iau carnet de tir, altii invata IT, altii poate in timp deschid o mica afacere. Depinde cat te duce capul. Si cat noroc ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nu vad o cale de iesire din situatia lor. E usor de zis ca ala e sarac, poate are probleme medicale, de familie etc. Multi sunt harnici dar cu munca fizica tot la nivelul subzistentei raman. Din munca pamantului nu faci multi bani. Banii multi se fac din pix, din contracte banoase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu gandesc la scara larga