| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu ma apreciaza oamenii? sad
Ma simt foarte aiurea, oamenii au o parere foarte proasta despre mine.toti au impresia ca sunt un nimeni si nu vad nimic special in mine. Nu stiu ce fac sa fiu aruncata intr-o lumina atat de obscura.
Ieri am avut o piesa de teatru si singurele persoane care m-au laudat au fost profesorii si oamenii maturi. Am multe cunostinte, citesc mult, nu sunt o persoana proasta si ai ce sa discuti cu mine atat in domeniu fizc cat si din cel metafizic. Cei de varsta mea ma ignora. Cand imi place de un baiat frumos nici nu se uita la mine. Scriu foarte frumos si am talent in tot ceea ce inseamna arta. Cu toate astea ei nu vad nimic special la mine. De ce? De ce nu pot straluci si in exterior? De ce trec neobservata? Nu va luati de aspectul fizic pentru ca urata nu sunt, am ceva inauntru care imi estompeaza stralucirea

12 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

La aspectul fizic as putea comenta, dar o persoana care scrie asa, arata cel putin decent. Deoarece cu toate ca ai subiecte de discutie cand vine vorba de o conversatie rationala, la partea emotionala, atunci cand nu conteaza prea mult ce cuvinte folosesti, fiind ele si din spectrul urban, exprim ceva puternic, starnesti emotii in oameni. Actorii sunt persoane exuberante, care atrag publicul, il seduc, le transmit starea lor interioara. In primul rand tu te placi? happy

| PerfectInsanity a răspuns (pentru CrazyTeenager):

Da, dar sunt complexata de faptul ca altii nu ma plac si nu ma vad. Ma ucide chestia asta

| CrazyTeenager a răspuns (pentru PerfectInsanity):

Deci ai prefera sa fii in centrul atentie, ce zodie esti?

| PerfectInsanity a răspuns (pentru CrazyTeenager):

Balanta happy si citeste si ce i-am raspuns lui GsvMcmxc, am uitat sa dau acel detaliu la intrebare

| CrazyTeenager a răspuns (pentru PerfectInsanity):

Balanta ..deobicei aceste persoane sunt mai greu de inteles, ma asteptam sa fii Leu sau Scorpion, in ideea ca nu primesti atentia pe care crezi ca o meriti, cei din aceste zodii fiind niste firi mai superficiale, extrovertite, ce se hranesc cu atentia celor din jur. Am citit si acel detaliu, problema nu se pune asa cum a dedus cineva mai sus oricum, chiar daca intelegi si esti constienta de faptul ca ar trebui sa te intereseze doar propria persoana si sa te ocupi de dezvoltare ei, sa "stralucesti ". Unii oameni sunt inclinati spre competitie au nevoie de atentia celor din jur, si chiar daca persoanele din jurul tau, nu sunt chiar un exemplu de excelenta, in fiecare om exista ceva bun, si ai nevoie de ei si de sustinerea lor, din moment ce se pare ca tu vrei mai mult de la ei, sa te vada intr-o lumina mai buna, nu asa obscura, intr-adevar cu cat vei obtine mai mult de la tine, altii vor remarca.

| a3e6u9 a răspuns:

Tu vei trăi cu tine însăți restul vieții tale, tu trebuie să te apreciezi pe tine însăți, nu ceilalți. De ce să îți pese de părerile celorlalți? Știu că oamenii au nevoia de a se simți apreciați de cei din jur, fiindcă suntem ființe sociale.

Ești specială, strălucești, dar ceilalți sunt orbi. happy Uită-te în jur, vezi care sunt valorile noastre, valorile noastre sunt nimicuri. Faptul că Lady Gaga e mai ascultată și mai apreciată decât Beethoven nu înseamnă că ea face muzică mai bună. Nu e vina ta că societatea e întoarsă pe dos.

| ursachy a răspuns:

Sincer iti spun sa stii ca nu conteaza doar asta ..doar ce ai scris tu mai sus ..chiar daca toti spun despre aspect, infatisarea sau corpul ca nu conteaza asa mult ca interiorul conteaza mai mult..eu ti-o spun sincer ca asta conteaza cel mai mult ..majoritatea baietiilor au aceeasi parere ca a mea.Ca un baiat sa se indragosteasca de tine si sa-i placa la nebunie de tine in primul rand el se va indragosti de frumusete apoi vin urmatoarele calitati ale tale. Sfatul meu e sa consulti un instructor de sport sa te apuci de sala sau fitness ce ai nevoie depinde de ce ai nevoie si ai sa vezi ca dupa un timp o sa fie altfel situatia.Incearca sa fi dulce sa te faci simpatica in fata celor care iti sunt dragi. Baiatul care spune ''Ca frate conteaza interiorul pentru mine si ce are in cap'' ala ori minte ori e in aceiasi situatie si el.

| diia29 a răspuns:

Uneori oameni nu vad ceea ce e in interiorul fiecaruia, da, poate arati bine, esti inteligenta dar poate parerea asta buna despre tine ii deranjeaza pe ceilanti.
eu sunt exact ca tine, ma pricep la arte, nu sunt proasta si nu pot sa zic ca sunt urata si nici eu nu sunt importanta, dar pe mine nu ma intereseaza asta, conteaza sa ai 2-3 prieteni buni care sa-ti fie aproape happy
eu am observat ca oameni te apreciaza cand faci ceva bun pentru ei happy
dar asta nu conteaza, nu trebuie sa pui la suflet ce cred alti, parerea oamenilor apropiati trebuie sa iti pesebatting eyelashes
stiu ca ce zic eu acum e cam fara sens, dar incerc sa ajut happy
o zi buna happy pupiceii kiss kiss

| GsvMcmxc a răspuns:

Nu am fost niciodata in aceasta situatie.Insa stiu foarte bine acest lucru si iti pot explica de ce nu esti apreciata de aceste persoane.
Ai zis ca esti complexata din aceasta cauza.Tu trebuie sa intelegi ca tu nu trebuie sa stralucesti pentru nimeni din jurul tau.Tu trebuie sa stralucesti pentru tine.Nu trebuie sa ai nici un meci cu persoanele din jurul tau.Singurul meci care trebuie sa il ai in aceasta viata e cu tine insuti, nu trebuie sa dovedesti nimic nimanui.Tie trebuie sa-ti dovedesti ca poti sa-ti atingi potentialul maxim si sa te autodepasesti.Cine sa te apreciEze? Copii care stau pasivi pe canapea si se uita la emisiuni de scandal si analiza politica, in felul acesta sunt sugestionati in felul dorit de ''Oamenii,, care controleaza fluxul informational din Mass-Media.Cand modelel in aceasta viata sunt ''trompetele,, care sunt promovate pe sticla si oamenii de o factura josnica care vin si dau lectii de moralitate.Copii care fac parte din retardarea ''Mess,, si ''Facebook,, nu te vor aprecia, pentru ca ei stiu numai sa dea ''like,, si ''Dislike,, si sa se cupleze cu fete virtual crezand ca aia inseamna ''Iubire Adevarata,,.
Invata sa te iubesti pe tine insuti.Aminteste-ti ca esti o persoana iubita si meriti cel mai bun tratament, in special din partea ta si ca meriti tot ce ii mai bun in lumea asta, nu te multumii cu resturi tot timpul sa vrei intregul.

| PerfectInsanity a răspuns (pentru GsvMcmxc):

Esti o persoana foarte inteligenta si puternica happy ceea ce spui tu are un impact foarte puternic asupra oricarei persoane care citeste. Bravo si multumesc de sustinere happy
Ceea ce m-a ranit cel mai tare este ca am chemat doua prietene la spectacol si nu au venit pentru ca au ales sa mearga la bal la o scoala de la noi din oras. O singura fata a venit pe care nu am chemat-o si uite ce a zis pe facebook la 10 minute dupa spectacol
Patru Teodora:
Deci trebuie sa va felicit si aici! (Dariana si Anna ) E imposibil sa nu apreciezi in cat mai multe locuri si cu fiecare ocazie ca ce ati facut voi, TOTI din proiectu` "Plato", e demn de tot respectu fiecarui omulet in parte. Ce sa va mai spun?! Chiar conteaza micile greseli si dezacorduri, toata munca depusa, toata oboseala in fata acestei activitati marete?! Pentru cei care nu stiti, in seara asta, dragele nostre colege au prezentat numere minunate de teatru, circ, dans in cadrul proiectului mentionat mai sus. Felicitari scumpelor, ne faceti sa fim mandri ca suntem in 10 E!

| Deea0419 a răspuns:

Uite sti ce unii oameni sunt raiwinkingpoate se intampla asa pentru ca le este ciuda pe ce ai tu, pe tine si cred ca, comportandu-se asa te trag in jos daca tu o sa pui la suflet tot ce iti spune lumea si ce auzi tu chiar o sa te traga in jos deodata ce tu stii ca esti o fata speciala, ai un suflet bun, esti frumoasa etc nu trebuie sa iti pese de nimeni.Ca sa se schimbe ei trebuie sa te schimbi si tu sa fi mai rea si mereu capul sus:* fi tare sper sa te fi ajutat

| Denisagirls a răspuns:

Învidia se arată scumpo! Nu trebuie să te descurajezi niciodată. Profesorii, părinții mereu te vor lăuda. Trebuie să te gândești că lumea e rea. Nu ii lăsa să iti ia zambetul de pe buze. Dacă te rănesc vrodată te vor crede o fraieră si vor continua. Dacă asta te afectează, nu arăta nimănui. Dacă sunt genul de persoane care am zis mai sus ( învidiosi ) vor profita de asta.