| xMaTrIxX a întrebat:

De ce nu visez noaptea?raised eyebrows sau uit visul?confused confused confused

Răspuns Câştigător
| stefan_8806 a răspuns:

In ultima vreme nici eu nu pot sa dorm, insa am avut o prioada in care am fost in vizita la bunicii mei, in care practic nu faceam nimic, dormeam neregulat si cat se putea de mult. in acea perioada am visat practic in fiecare noapte. deci ideea si opinia mea e ca al tau creier nu este suficient de odihnit in perioadele non-REM (perioadele in care nu visezi) incat nu poate fi conservata informatia din timpul REM, si se uita. te ajuta foarte mult sa cauti si pe wikipedia despre "sleep", "dream" si "REM sleep".winking

4 răspunsuri:
| speranata a răspuns:

Toti visam pentru ca ca kreierul nostru este activ mereu. Tu visezi dar uiti.

| Balmung a răspuns:

Visarea se produce in subconstient. Cand devi cosntient dupa ce te-ai trezit probabil visul ti se sterge involuntar din minte.Si nu se transmite si la nivelul constientului. Stai linistit visezi in fiecare noapte, dar nu poti sa iti amintesti in timpul zilei.

| ЩΛIƬIПGFӨЯƬΉΣΣПD a răspuns:

Probabil pentru ca te tot gandesti la trecutstraight face. nu mai privi in trecut si nici in viitor, priveste doar in prezent! P.S: Si eu patesc asabig grin

| Pitic08 a răspuns:

Oamenii de stiinta au demonstrat ca in fiecare noapte omul are 3-4-5 dati in care viseaza.Atunci cand visezi, subconstientul creeaza o poveste, si tu traiesti in ea de aceea tu poti sa le retii