| irina222 a întrebat:

De ce parintii nu isi mai pot intelege copii? Am 13 ani, sunt din Galati si nu am voie decat prin cartier. Am prietene de 11 ani si ele au voie peste tot, eu nu. Le-am demonstrat ca sunt o fata cu capul pe umeri dar. Ei spun ca au incredere in mine, dar ma insel. Nu ma mai inteleg bine cu ei. Mama lucreaza la spitalul de psihiatrie, si cred ca de acolo se trag multe.Ma face nebuna, ca sunt bolnava psihic, ca am nevoie de tratament, ca trebuiesa-mi faca un consult ca nu sunt santoasa, atunci cand incepe sa tipe si eu la fel. Tata e politist si ma injura mereu, m-am saturat. Nu stiu ce sa mai fac.Am note bune, sunt cuminte, CE SA MA MAI FAC? Nu pot niciodata sa vorbesc cu ei despre nimic. Le-am spus de un baiat care imi place mult. Iar acum tot timpul imi scot ochii "nu esti atenta ca te gandesti la el?" sau alte chestii.Lucrurile astea ma fac sa nu le mai spun nimic.Imi doresc si eu niste parinti buni, care sa ma inteleaga...Acum m-am hotarat sa plec la bunici o vreme. Dar pana cand?straight face Bunica mea e batrana, nu ma poate intelege.Nici la prieteni nu ma pot plange. Nu am cum sa le spun :"mama m-a facut nebuna.". ar fi naspa, si ceilalti ar rade de mine.
Un sfat va rog frumos, va multumesc! sad

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, asa cum sunt ei, pana la urma n-ai ce face, sunt parintii tai si trebuie sa ii accepti.Fiecare parinte e diferit, dar cert e ca toti parintii vor binele copilului lor, desi unii par mai dastrici, mai reci, mai impulsivi.Eu sunt sigura ca iti vor binele, doar esti copilul lor, nu un strain.
acum treci printr-o perioada mai dificila, spre adolescenta si ai impresia ca nimeni nu te intelege, nimeni nu te vrea, etc.
Dar nu e chiar asa.Ar trebui sa le spui tot ce simti si sa incerci sa discuti cu ei frumos, serios, ce ne-ai spus noua sa le spui si lor, eu cred ca te vor intelege, cheia e o buna comunicare.
Fiecare copil trece prin asta, crede-ma ca si eu ma simteam neinteleasa, neiubita, dar pe parcurs am realizat ca nu e chiar asa cum cred eu, intre timp multe se schimba.
Parintii sunt parinti si nu ii putem schimba. Tu comporta-te in continuare cum trebuie, asculta- i, ca totusi inca raspund ei pentru. tine.
Poate te lasa doar prin cartier ca le e teama sa nu patesti ceva, nu ca nu ar avea incredere in tine, insa nu se stie ce se poate intampla.
Apoi, faza cu injuratul si jignirile sunt urate din partea lor, dar sincer, la nervi oricine mai scapa cate o vorba gresita.

| Dorian_3315 a răspuns:

Hehe complicat si eu am aceeasi problema dar la mine e mai delicat ( am facut multe prostii la viata meahee hee ) cel mai bine e sa te ai bine cu ei dar sti cum? pe mama ta cand vien acasa nu o sufoca din prima fa-te ca citesti ceva carte pe vacanta sau revista da nu playboy laughing si dupa 5 minute o intrebi cum a fost azi ce a mai facut sti ca si cum ai vorbi cu prietena ta cea mai buna si tine-o de vorba, cand tipa pleaca-ti capul nu tipa si tu ca numa pui paie pe foc si incearca sa gresesti cat mai putin in perioada asta pana ii faci cei mai bunii prieteni ( ca parintii nu uita ) fa-te ca l-ai uitat pe baiatul acela pentru o clipa si sterge jurnalele de apel pe tel pentru orice eventualitate big grin si revin al mama roag-o sa te invete sa iti dai seama cand oamenii mint si din astea si fa controlul ala mintal cu place o sa-i ajute pe parintii tai mult eu cred ca nu ai nimichee hee pe urma cu tatal e muult mai delicat, am avut deaface cu fete de polititi te tine din scurt... gaseste-ti nist prietenii din cartier si umbla cu ei pana isi fac parintii tai impresia ecesara pentru urmatorul nivelwinking sper ca te-am ajutat ceau :*

| ioandreii a răspuns:

Tu ai prietene de 11 ani care au voie peste tot(dar te-ai intrebat de le pasa la parinti de ele) apoi si parinti tai stiu fete de 18 ani ce nu ies nici in cartier...
deci si parinti tai au o problema cu tine.
afla ca nu le putem avea pe toate... bucurate ca ai parinti acasa care sa se mai ingrijeasca de tine

| tpuguru a răspuns:

Parintii o sa incerce mereu sa te protejeze, indiferent ce ai face. te lasa numai in cartier pentru ca le este frica, avand in vedere ca
noi fetele suntem mai dispuse la pericol decat baietii. le este frica
de faptul ca daca te lasa, nu ii vei mai asculta. asa sunt toti parintii, grijulii si atenti, dar uneori exagereaza. tu mai tine-te un timp, dar eu zic sa te duci la bunica.

| SHINIGAMI a răspuns:

Acum nu intelegi, dar poate peste vreo 10 ani vei intelege. Ca esti nebuna, nu cred ca asta a avut in vedere mama ta, doar a vrut sa spuna ca acum e perioada de adolescenta sau perioada nebuniei, in care crezi ca esti deja mare, ca poti avea si partener etc. Toti am trecut prin asta cind ne certam cu parintii sau bunicii de vreo 3 ori pe zi si apoi nu vorbeam 2 zile. Uita-te la tine dintr-o parte si analizeazate si vei vedea ca asa zise probleme ale tale sunt o nimica toata pe fonul principal.

| ioana_4251 a răspuns:

Salut, poate ai auzit de emisiunea Comanda la mine! de pe Antena 1 cum ti s-ar parea sa participi? As putea sa stau de vorba cu tine si sa-ti dau mai multe detalii, poate ai ocazia sa le dai parintilor o lectie si sa te distrezi un pic. Este o solutie daca stai sa te gandesti un pic si daca esti curioasa suna-ma sau raspunde-mi 0729209690. Cum vrei...nu ai ce pierde