| Marcus0001 a întrebat:

Salut! O sa scriu aici ce simt de mult timp...
Părinții mei sunt destui de stricți, din copilărie îmi spuneau sa nu vorbesc cu oamenii ca sunt răi și tot felul de lucruri de astea...
La inceput de clasa a 5 a am început sa îmi fac câțiva prieteni. Totul ok pana când a început sem 2 în care eu de urgenta am mers la spital și am fost diagnosticat cu diabet.
După ce am revenit nimeni aproape nu mai vorbea cu mine, o profesoara tot timpul ma chema în fața clasei și radea cu colegii de mine, eu ușor ușor am inceput sa devin foarte închis în mine.
In clasa a 8 a am început sa lipsesc destul de des aveam tot felul de stari și nu puteam sa merg...
Am început liceul și acolo după un timp am început sa lipsesc, aveam frici și atacuri de panica...
Clasa a 10 a am făcut-o toată online, doamna doctor mi-a făcut fișa pentru a face orele online. Colegii ma bârfeau la școală cu profesorii...
Acasa eram într-un continuu stres.
Am început clasa a 11 a am zis ca nu mai pot sta online și am ales sa merg la școală. La școală iar am lipsit din cauza ca aveam stres și nu am prieteni. La început de anul 2022 depresia efectiv a fost tot mai gravă.
Nu zic la nimeni, țin totul în mine...
Nu ma pot concentra la ore... sunt stresat. Nu vorbesc cu nimeni la școală... efectiv parca nu pot. Am prea multe gânduri in cap.
Acum sunt clasa a 12 a parca îmi vine sa mor. Ma trezesc dimineață și sunt amețit, stări proaste și nu pot sa fac nimic... am început sa cred ca viata mea e proastă. Eu sunt o persoana destul de sociabila în afara școlii dar la școală ma blochez. Jur
De multe ori totul mi pare ca nu-i real, simt ca mor înăuntrul meu...
La oricine încerc sa zic ce simt, nu m-ar asculta, parca ar rade de mine.
Eu sunt o persoana destul de fericita în văzul lumii. Dar înăuntrul meu parca îmi vine sa mor, nu știu ce se întâmplă cu mine... încep de ceva zile sa cred ca viata e penibila.sad

Ceva sfaturi pentru mine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam târziu pentru o viață cu colegii în liceu că la anul termini clasa a 12, dai bacul și ai terminat definitiv cu 4 ani de liceu unde nu ți-a plăcut deloc.

| Marcus0001 explică (pentru anonim_4396):

De sala m-am apucat in urma cu ceva timp, ma ajuta cat de cat. Problema nu e cum ma imbrac, ma imbrac chiar ok. Problema e ca colegii toti sunt in grupulete de a lor si eu sunt singur si asa nu prea socializez cu nimeni. In afara scolii cu altii socializez chiar mult, nu ar fi asta o probema. Chestia e ca gandesc prea mult fiecare lucru si ma stresez cu orice porcarie micaaaa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marcus0001):

Dacă chiar toți din clasa ta nu te bagă în seamă termină liceul și la facultate te integrezi imediat de la început într-un grup de colegi.

| Marcus0001 explică (pentru anonim_4396):

Pai stii cu cativa dintre ei am fost colegi si in 5-8 si asta e destul de rau...Si cand eu eram clasa a 10 a, eram online siei au scos barfe si asa...