| Dana2103 a întrebat:

De ce se intra pe baza de dosar la unele facultati? Mi se pare o jignire la adresa celor olimpici,ca nu li se mai apreciaza munca. Nu pot spune ca am fost printre ei dar sunt olimpici cu rezultate foarte bune care sunt sub apreciati. Da,la ei ar avea de ce sa fie acceptata admiterea pe baza de dosar,dar nu si la restul,parerea mea, caci olimpicii nu si pun problema bacului.
Dar cand tu, elev de rand, iti pui problema bacului(cum am fost si eu) intri in functie de dosar, nu pare a fi o problema? Faptul ca ai bacul nu inseamna ca trebuie sa aiba orice dreptul la studii facultative. Sa fim seriosi,depui dosarul cu ce? Cu media de la bac si de la liceu? Bacul este destul de usor in mare, la liceu nu depui foarte multa munca intelectuala.
Daca tu vii cu dosar sa te inscrii la facultate,un olimpic care chiar are ce sa prezinte la dosar, ce sa mai zica?
Ce parere aveti? Ar trebui sa se dea admiterea scrisa la fiecare facultate?
Ajung prea multi pe locuri pe care nu le merita?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Intra cine vrea, ramane cine poate. Stai linistita ca se triaza cei care nu fac fata si am avut destui colegi de la care mi-am luat la revedere inca din anul 1.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pe dosar se intră la facultăți slabe unde și așa abia au concurenți... la medicină, poli, chiar limbi străine nu auzi de intrat pe dosar... poate doar în facultățile mici

suntserios
| suntserios a răspuns:

Olimpicii oricum au locuri asigurate indiferent de metoda de admitere deci e irelevanta raportarea la ei.

cat despre admitere cu sau fara examen oricum intra aproape oricine acum la facultate

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

Da,dar de aia e facultativa. studiile astea academice nu ar trebui sa fie asa usor accesibile
Dar da, olimpicii sunt favorizati pe drept

| aneliram a răspuns:

Cei care sunt olimpici cred că au deja loc asigurat la buget( cel puțin la muzică așa este).