| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt razboaie? pentru ce le trebuie atata teritoriu si nu mai stiu eu ce?! mie imi ajunge doar sa am libertate si am aproape totul.
Si de ce animalele sunt tinute in custi sau ograzi ex: ganditi-va la un caine tinut intr-o ograda singur tot restul vietii lui,pentru ce mai traieste daca e trist tot timpul n-are libertate de ce tin unii animalele izolate de lume de salbaticie,nu gandesc cat rau poate sa le faca singuratatea, stiu ca sunt animale dar totusi.
Si vreau sa zic ceva TEAMA este aproape totul! Teama conduce lumea.
O ultima intrebare de ce noi oamenii vrem din ce in ce mai mult de ce nu suntem multumiti niciodata?! mereu vrem cu macar putin mai mult, pentru ca vrem mereu sa experimentam ceva nou?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Vorbind de războaiele actuale: americanilor nu le mai ajung resursele lor proprii, care, ce-i drept, nu sunt prea profilice dacă ne raportăm la anumite evidenţe demografice, aşa că îşi extind mâna de lucru şi prin alte ţări. Prin NATO şi UE reuşesc pe cale paşnică, iar cu cele care nu sunt membre, le fac state conduse de un dictator, teroriste sau comuniste şi le atacă pe motiv de "Siguranţa planetei", iar toată lumea, bineînţeles, laudă curajul americanilor.

2. Un câine crescut de mic să stea doar în curtea şi ograda omului va fi domesticit şi sunt slabe şansele să reziste în sălbăticie.

Cu ajutorul fricii, al prostiei şi al nepăsării oamenilor, guvernele reuşesc să conducă lumea, într-adevăr.

3. Vrem să atingem "absolutul" şi să avem "infinitul", fără vreo logică anume, doar ne dorim asta mereu.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. razboaiele se nasc din diferentele de gandire a oamenilor, in special religioase sau din lacomii. Poate tie iti ajunge libertatea, insa altii au nevoie de putere.

2. Unele animale nici nu ar trai in salbaticie.

3. Vrem mai mult pentru ca suntem codusi ce ceva mai puternic decat instinctele primare, suntem condusi de ratiune