| anonim_4396 a întrebat:

De ce toţi vor să intre la licee bune? Care sunt avantajele/dezavantajele unui liceu mai "slab"?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Parintii vor sai bage dar nici acolo nu invata au un of sai bage acolo apoi la bac tot se face tara de rusine. Nu conteaza unde mergi, conteaza sa faci ce poti nu sa lasi parintii sa mituiasca profii ca sa treci liceul.

| arysa a răspuns:

Dezavantajele tin mai mult de nivelul de pregatire al elevilor. daca la un liceu bun se intra pana in media 9, la un liceu mai slab se intra pana la medii de 5, 6 daca nu ma insel si cei care au luat la testarea nationala 4 pot intra la un liceu. Imagineaza-ti ca tu esti un elev de 9-10 si esti in clasa cu elevi de 4, 5 clar asta te va trage in jos; de obicei profesorii predau la nivelul clasei si daca e unul scazut tu te vei plafona, vei stagna in loc sa evoluezi, asta nemaivorbind de copiii care au 4, 5 la testarea nationala si pe romaneste "nu au chef" sa invete, crezi ca se poate invata ceva bun de la ei? la varsta lor, singura preocupare ar trebui sa fie scoala ca si asa e plina lumea de analfabeti, nu mai e nevoie si de altii. Avantajele unui liceu mai slab sunt ca si elevii mai slab pregatiti pot termina un liceu, si daca pe parcursul liceului se trezesc la realitate si incep sa-si dea silinta pot ajunge si la facultate-in cateva cuvinte este o sansa pentru ei sa se formeze.

| ElenaSA a răspuns:

Dezavantaje pentru liceu slab: imagine proasta in ochii prietenilor, profesori cu asteptari scazute, care predau pentru nivelul scazut al clasei, colegi cu nivel scazut de cunostinte, care nu stiu sa se poarte de cele mai multe ori, dificultate de a intra la facultate-pentru ca nu exista interesul de a invata si pentru ca profesorul preda la nivelul clasei.

| LoveIsForEverYoung a răspuns:

Avantajele sunt: nu-mi vin acum.
Dezavantaje: Ca intra toti prostii la el!
(bine, nu ma intelege gresit, asta nu inseamna ca tu daca ai intrat la liceul respectiv inseamna ca esti prost)
Poate are profesori mai slabi!