| Byb2001 a întrebat:

De ce unele persoane țipa in somn?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Coșmar.
În veghe sau în vis, atunci când trăim, experimentăm realitatea cu softul numit Eu, totdeauna la imaginile. sentimentele, tot, tot ce numim apoi conștiența noastră, nu particicipă doar creierul, participă tot corpul. Astfel, țipătul din vis, din acel videoclip numit vis, excită și corzile vocale. Dacă le pune în mișcare prea tare, rezultă țipătul.
Un exemplu din viața mea. Eram în deplasare noaptea cu trenul, într-un compartiment aglomerat. Ne străduiam toți să dormim. M-am trezit brusc și am dat o palmă celui de lângă mine. Norocul meu că nu s-a trezit, a mormăit doar ceva prin somn, ca dovadă că a integrat senzația resimțită pe piele înt-un vis al lui. M-am gândit apoi de ce am făcut asta. Continuam un vis. Am o cunoșțiință care a început să străngă nevasta de gât în timp ce dormea. Ea l-a trezit. El a încetat și și-a cerut iertare, spunând că a visat că se luptă cu un șoarece. O dată mi-am propus ca asceză să nu dorm mai multe zile deloc. Cam ceva între 48 și 72 de ore. Am invitat la mine acasă pe cineva să vizionăm diapozitive. Am adormit brusc în timpul vizionării, astfel nu am reținut nimic din ceea ce s-a prezentat. M-am trezit la final și am relatat aceasta la cei de față. Ei au spus că nu au observat nimic din somnul meu, căci am comentat în continuare cu ochii deschiși coerent ceea ce se vedea pe diapozitivul prezentat. Am mai avut episoade din acestea în timpul serviciului militar. Astfel te culci la ora 22, stingerea. La ora 23, alarmă. Deplasare în teren. Alarma se termină complet la ora 04.00. La ora 5, 30, trezire și program de instrucție, ca și cum am fi dormit toată noaptea. La 12.30 compania intră în serviciu de gardă. Masa de prănz. Compania se împarte în 3. O treime în gardă, o treime trează în camera de gardă și o treime la somn. Echipele se schimbă o dată la 3 ore. Nu dormi când ți-e somn, ci când îți vine rândul. Asa timp de 24 de ore. Ieși din gardă a doua zi la ora 12.30. Raport, masa de prânz, odihnă 2 ore. Apoi cor. Nu ai când să recuperezi 2 nopți nedormite. Soluția mea. Cântam și dormeam în acelaș timp. Cântam prin somn, tot așa cum unii țipă prin somn. Panimaeși?

| Celcestietot a răspuns:

Unii sunt atinsi de diavoli care se materializeaza sub pat si in cele mai rele cazuri, acestia sunt trasi de el. Cazurile cu tipete sunt unele dintre cele mai usoare, de gradul 1, daca ma intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că în momentul acela probabil au coşmaruri urâte.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt si cosmaruri frumoase?

| Anonima163333 a răspuns:

Viseaza urat, si se sperie in vis.winking

| IoanaMihaela5267 a răspuns:

Viseaza,nu cred in nu stiu ce spirite si chestii de genu.E ca si cum ai visat ca esti in cadere si sari din pat(tresari)

| StefanCristi a răspuns:

Salut tpu.ro dacă visez de 3 pro acelaşi vis de poate întâmpla pe viitor ca visual să devină realitate? am vista acum 2 3 ani că era la munte şi că am văzut intr-o groapă unde era 5 şerpi otrăvitorii Ana Conda iar apoi când ma.m trezit din vis eram tot unde asemănător cu propia de afară adică ud până la piele doar că în vis aveam doar tricoul ud şi acea udătură era pe mine cu sare plin de sare oare de la ce a pornit acest vis groazinc? iar de acum 2 3 ani în urmă nu a.mai vista visual s-a întâmplat. doar atuncea de 3 ori şi este prima dată în viața mea de când sunt adus pe lume să am aşa vis