| anonim_4396 a întrebat:

De ce viata trebuie sa fie asa de rea? sad Toata lumea m-a parasit si nimeni nu ma iubeste, toti au plecat de langa mine si nu mai am pe nimeni. Singurul meu prieten este muzica, as vrea doar sa mor si sa scap de tot, oricum lumea ma va uita dupa ce am murit si e ca si cum nici nu am existat vreodata pe pamant sad PS (sufar de depresie si anixetate)

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viața nu e corecta. Obisnuieste-te cu asta si o sa-ți fie mai simpla.Bun/rău sunt doar nuante.
Oamenii stau cu tine din diferite interese.Nu pentru ca ai ochi frumoși si le înseninezi ziua.Prietenie/iubire..totul se rezuma la propria ta persoana.Petreci timp cu o persoana pentru ca îți face plăcere compania ei, pentru ca te face sa te simți bine.Pentru ca ai ceva de câștigat. Daca nu ai avea, nu ai mai face-o.Nu e nimic altruist aici.Doar egoism.
Viața e "rea" pentru ca tu esti incapabil sa-i faci fata.
Oamenii te părăsesc când își pierd interesul.In momentul de fata, ce ai putea avea tu de oferit? Depresia nu e deloc atrăgătoare.Singur te naști, singur mori, oamenii sunt prezente pasagere.Invata sa te bucuri si in lipsa lor, nu sa fii dependent de ei.
De ce te-ar iubi cineva? Doar sa fie masochist.In stadiul in care ești acum, nu ai sa determini pe nimeni sa te "iubească".
Dacă vrei sa mori, cine te oprește? Credinta? Teama? Daca da, e de inteles.Suferi acum, dar in iad o sa fie incomparabil mai rău.In situația asta n-ai de ales decât sa lucrezi la tine.Sau sa îți plângi de mila.Prima e ideală, a doua e patetica.
Dacă nu e credinta, ce mai aștepți? Lumea te va uita pentru ca n-ai însemnat nimic.Asta e doar vina ta, nu a lor.

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cum adica au plecat de langa tine? Oamenii nu sunt obligati sa stea cu tine mereu si sa te bage in seama non stop, cateodata trebuie sa te bagi si tu in seama. Detaliaza situatia ca sa te sfatuim cum trebuie.

| Freya1 a răspuns:

Dacă tu ai anxietate si depresie e clar de ce nu sta nimeni langa tine, tu involuntar sau voit ii îndepărtez.Si eu am suferit de depresie si anxietate încă mai am, dar sunt conștientă că din cauza fixurilor astea a mele îndepărtez oameni.
Solutia e sa te tratezi.

| Emma30555 a răspuns:

Ar trebui sa consulți un medic psiholog sau psihiatru, și ar trebui sa fii mai optimist sa te gândești ca lucrurile se mai schimba nu o sa fie mereu asa, după furtună apare și soarele. O sa vina și vremuri bune dar trebuie sa te ajuți un pic, sa lupți un pic sa te ridici și sa mergi înainte, depinde și de tine nu doar de cei din jur.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Tot astept sa vina vreme buna dar numai vine

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Începe sa faci mici activități care îți plac, care sa ți aducă plăcere. Apoi încearcă sa mai socializezi, sa găsești persoane cu care poți vorbi chiar și puțin, fără sa pui presiune fără sa ai așteptați, relaxat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dincolo de moarte crezi ca gasesti ceva mai bun ca aici? De ce conteaza lumea asa mult? Nu mai bine incerci sa-ti faci prieteni noi?

| hamate a răspuns:

Nu esti nici prima nici ultima persoana in situatia asta

| Beatricemaria12 a răspuns:

Viata nu este grea trebuie doar sa stii cum sa o traiesti...stiu cum e pentru ca si eu am trecut prin asta aveam impresia ca toti mau parasit toti mau lasat la greu...nu ma mai iubeste nimeni si chesti de astea dar nu asta era doar in mintea mea….nu trebuie sa zici ca vrei sa mori pentru ca dumnezeu ne-a dat o viata sa o traim…. incearca sa te duci la un pshiholog sa vb cu el despre asta iti garantez eu ca te va ajuta.