| sarmalutapicanta a întrebat:

De ce ziua sunt fericit iar noaptea ma simt singur de parca s-ar sfarsii totul? de ce cand se intuneca ziua se intuneca si sufletul si spiritul meu? va rog sunt in depresie vreau sa scap de senzatia asta cu ajutorul vostru sad

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pentru ca noaptea nivelul insulinei e la minim, de aia noaptea vedem filme de groaza, poti avea anumite starii diferite sunt normale si eu noaptea sunt mai emotional

| sarmalutapicanta explică (pentru RAY):

Mersi m-ai linistit doamne ajuta noapte buna

| RAY a răspuns (pentru sarmalutapicanta):

La ora 5 organismul da o doza de insulina de aia cele mai multe infarturi sunt dimineata asculta asta poate isi va placea https://www.youtube.com/watch?v=dICEKa8aNUM

| sarmalutapicanta explică (pentru RAY):

Si eu ce sa fac sa nu dea doza aia de insulina ca m-ai speriat un pic nu vreau infarct in toiu diminetii niciodata sad ce pot face promit 1 funda pe viitor daca imi zici :/

| RAY a răspuns (pentru sarmalutapicanta):

Nimic man asa e ceasul nostru biologic mereu ne da insulina dimineata, noaptea suntem obositi, tristi, nervori pentru ca creierul vrea somn de asta, poate stariile astea au radacini profunde in mintea ta infart nu faci ca persoana sanatoasa, eu vb de persoae bonave cu inima

| sarmalutapicanta explică (pentru RAY):

Ooo...mam lamurit eu is sanatos si acuma m-ai facut sa vreau sa slabesc pana la 73 de kile de kile de la 123 si sa mananc mai sanatos sa nu fac probleme cu inima si sa fac infart dimineata la 5 fix ora care o urasc cel mai mult...doaaamnee fereste

| RAY a răspuns (pentru sarmalutapicanta):

Uite
Fiecare dintre mesele voastre ar trebui să includă o sursă de proteine, una de grăsimi şi una de legume sărace în carbohidraţi. Construirea meselor în acest fel va aduce în mod automat aportul de carbohidraţi în limitele recomandate de 20-30 gr./zi.

Surse de proteine:
:: Carne – carne de vită, pui, porc, miel, şuncă etc.
:: Peşte şi fructe de mare – somon, păstrăv, creveţi, homari etc.
:: Ouă – cele mai bune sunt ouăle îmbogăţite cu Omega-3.

Proteinele sunt macronutrienţi care contribuie cel mai mult la saţietate, iar consumul adecvat de proteine poate creşte metabolismul (5).

Legume sărace în carbohidraţi:
:: Broccoli
:: Conopidă
:: Spanac
:: Nap
:: Varză de Bruxelles
:: Varză
:: Sfeclă
:: Salată verde
:: Castravete
:: Ţelină

Să nu vă temeţi să vă încărcaţi farfuria cu aceste legume sărace în carbohidraţi. Puteţi consuma cantităţi masive fără a depăşi 20-30 gr. carbohidraţi net pe zi. Legumele şi carnea conţin toate fibrele, vitaminele şi mineralele de care aveţi nevoie ca să fiţi sănătoşi. Nu există nicio nevoie fiziologică pentru a include cerealele în dietă.

Surse de grăsime:
:: Ulei de cocos
:: Unt
:: Ulei de măsline
:: Untură
:: Seu

| sarmalutapicanta explică (pentru RAY):

Mersi dar totusi am o nelamurire, am vazut in diferite locuri cum ca carbohidratii trebuie consumate cel mai mult in dieta adica ( 55% glucide 30 % grasimi si proteinele 15 % sau carbohidratii nu sunt si ele glucide? limitele recomandate de carbohidrati dupa spusele internetului pentru un adult normal este de 300 grame pe zi oare e adevarat ce spune netu sau sunt minciuni?

| RAY a răspuns (pentru sarmalutapicanta):

Daca consumi 55% carbohidtrati ai o dieta vegeatariana in nici un caz proteica,ca sa ai o dieta proteica carbo trebuie redusi la aproape foarte putin, grasimile la jumatate,carne cat mai multa,crede-ma a zaharul face enorm de mult rau e in toate alimrntele si asa zise sanatoase incusiv in paine e, problema nu e carbo problema e carbo aia rai gen zaharul, siropul de porumb, painea tot ce e din faina, pentru ca painea de azi e umflata cu chimicale, zahar etc mezelurile au multe eurii de aia e bine sa manci bio carne sau mezeluri de la sat

11 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dacă ziua ești fericit nu ești în nicio depresie. Noaptea se doarme nu se stă în melancolii mai ales dacă nu ai motive.

| sarmalutapicanta explică (pentru T0T):

Ziua sunt fericit dar in acelasi timp suparat ca se apropie noaptea si nu pot sa dorm nu pot vedea noaptea ca pe ceva placut ma gandesc la moarte la suparari si as vrea sa o pot vedea altfel

| 7octombrie a răspuns (pentru sarmalutapicanta):

Ai dezvoltat o obsesie in mintea ta, dar daca iti ocupi timpul cu ceva util, poti sa mai uiti.