| izabela1234 a întrebat:

De ceva timp sunt foarte trista,ma simt singura. Toți prietenii mei s-au dovedit a fi falsi.,părinții nu ma înțeleg,nu fac altceva decat sa ma critice si plac un băiat dar el nu.mi acorda atenție.
Cel mai rău e ca mereu eu ii ajut pe prieteni si le dau sfaturi,iar când am nevoie de ei îmi zic:"Faci ce vrei,am treaba,n-am timp!".
Ce as putea face? Îmi vine sa plâng mereu, mai ales seara.

Răspuns Câştigător
| AlleSss a răspuns:

Bună!
Nu eşti nici prima şi nici ultima persoană care se află în această situaţie,este normal,asta se datorează şi datorită vârstei. Încearcă să nu stai seara până târziu,pentru că atunci vei izbucni în plâns şi nu e bine. Descarcă-te,vorbeşte cu prietenii tăi,spune-le cum te simţi,poate te vor înţelege. Cu părinţii nu ştiu ce să spun,nici eu nu mă aflu în relaţii foarte bune cu ei deci nu aş putea să-ţi spun prea multe,dar, dacă ştii că sunt cât de cât sociabili, ai putea vorbi cu ei, mai indirect, să vezi cam ce spun... Băiatul acela...sunt băieţi,băieţii sunt băieţi. Poate,cu timpul,va fi ceva,poţi încerca să vorbeşti cu el ca şi prieteni,aşa poate vă veţi apropia şi veţi deveni amici,iar,uşor,uşor,cine ştie,poate se va naşte şi altceva,dar nu grăbi lucrurile. Deocamdată ai nevoie de cineva care să te înţeleagă şi mai mult ca sigur există o persoană (fie de sex feminin,masculin,prietenă,prieten,mamă,tată,soră,verişoară, bunic, bunică), o singură persoană cu care să vorbeşti ar fi de mare folos.
Cu plânsul las-o uşor, că nu ai de ce!
O seară frumoasă

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Trebuie sa plangi de ciuda ca nu intelegi ca un baiat nu este obligat sa te placa pe motiv ca tu il placi pe el. Cat despre parinti, daca ei nu te inteleg pe tine, incearca ca tu sa-i intelegi pe ei.

| peperonies a răspuns:

Si, cum merge clasa a 7-a?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Izabela,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Andrei_Gogan_1992 a răspuns:

Scuze ca te intreb sa pot sa iti dau un sfat sa te ajute ar trebui sa imi zic ce varsta ai sa til dauadecvat varstei tale raspunsu

| izabela1234 explică (pentru Andrei_Gogan_1992):

17 ani

| Andrei_Gogan_1992 a răspuns (pentru izabela1234):

Ai o varsta frumoasa dar zi-mi si mie cu cuvintele tale ce te determina sa le pui toate la suflet si sa plangi?

| izabela1234 explică (pentru Andrei_Gogan_1992):

Nu stiu..am o stare ciudata, sunt foarte sensibila, prieteni nu mai am, ma simt urata ..ar putea fi depresie?