| Zuzzy05 a întrebat:

De ceva vreme tot caut pe TPU intrebari gen "scriu o carte..." dar mi-am dat seama ca pentru a fi impacata cu mine insami, trebuie sa pun chiar eu o intrebare.

Deci....scriu o carte.E proza fantastica, e vorba despre o familie de vrajitori si gorgone formata din 8 membri, dar in urma unui tragic incendiu provocat de oameni, mai raman 4.Acestia isi separa drumurile in mod inconstient, iar rolul lor in actiunea din cartea "Destinul impotriva noastra" difera. Actiunea se va complica, se vor intampla lucruri noi, vor fi si povesti de dragoste intre anumite personaje... Vreau sa va arat cateva fragmente luate din diferite capitole :

1.Fragmentul de inceput din primul capitol :

"Lacrimi inghetate strapung pamantul,facandu-l sa vibreze,in cimitirul unde isi au locul de pace mii de suflete pierdute, iar cerul,

ca o mantie cenusie, ne invaluie intr-o iluzie ascunsa. Prin ceata, cu greu, se distinge o silueta.Cu pasi usori si

cu scopul bine conturat in minte, cauta ceva.Acel ceva pe care nu il gaseste si nu pare s-aiba vreo idee despre asta. Zgomote

puternice si neobisnuite o fac sa-si schimbe privirea,chiar oferindu-i o senzatie de teama.Un barbat se furiseaza in spatele

ei fara a fi auzit,prinzand-o de talie.O tine strans,sa nu-i scape cumva, iar cu cealalta mana ii mangaie incet buclele de

aur, dandu-i-le la o parte si lasandu-i gatul gol...ii sopteste ceva la ureche si o priveste cu pofta, ca si cand ar vrea sa o lase fara suflu, absorbindu-i

puterile si insasi viata.Isi intredeschide buzele,lasand la vedere dintii perfecti,care in clipa urmatoare se preschimba in

niste colti de toata frumusetea, care nu par sa mai poata astepta dupa hrana. Ochii isi schimba culoarea maronie intr-una

nemaiintalnita -un rosu diavolesc-iar el isi apropie coltii de gatul femeii, lent... dandu-i timp sa simta frica, disperare,

neputinta, bataile inimii care devin tot mai rapide oferindu-i o senzatie de placere. "

2. "Raspunsul nu era in casa, nici in pestera, era chiar in natura.Acolo de unde a inceput totul. Dupa cum spune legenda, primul

vrajitor din istorie, Trybonce, a cunoscut-o pe Memphis in mijlocul padurii.Ea era o femeie foarte frumoasa, cu parul brunet

si ochi albastri.Nimeni nu stie cum sau de ce, dar ea a devenit o gorgona.Ethan a inceput sa rosteasca in sinea lui o vraja,

care a devenit un tipat rasunator:"Leythos massari d'afernios zegrad!","Leythos massari d'afernios zegrad!"..."Leythos

massari d'afernios zegrad!". Edith il atintea cu privirea, asteptand sa se intample ceva.Crengile copacilor au inceput sa se

legene, ca si cum ar fi jucat ceva.Insa acesta nu era doar un simplu joc,era un joc unde "Game over" chiar inseamna sfarsitul.

Pamantul cutremura,iar orizonturile s-au despartit spre a lasa loc unei alte lumi sa patrunda in realitatea noastra.A inceput

sa ploua iar, insa acum tuna si fulgera.Un fulger i-a intrepatruns pieptul lui Ethan, iar el a disparut.Te intorceai cu spatele,

te uitai in sus, in jos, oriunde...era de negasit.Ethan s-a dus."

3. " -Gata, micuto, mami e cu tine, o linisteste Edith pe fiica ei care era nevoita sa treaca prin ce a trecut si ea la un moment dat.

-Spune-mi adevarul.Voi muri?

-Daca eu am trecut prin asta si inca sunt in viata, si tu vei fi.Doar esti fiica mea,nu?

-Te iubesc,mama! izbucneste Chayanne in plans, dupa care isi pierde cunostinta.

Edith, cu inima sfasiata, isi pleaca capul deasupra fiicei sale, asteptand.Nu stie ce asteapta, poate sa apara Ethan si Alessia...pentru a curma suferinta

lui Chayanne.E prea greu sa o priveasca in ochi si sa-i spuna ca totul va fi bine, cand de fapt nici nu isi imagineaza ce viata o asteapta daca va fi

transformata in gorgona. "

4. " -Ce faceai in casa cand am ajuns cu tata? Il imbratiseai pe Hayden, sau nu am vazut eu bine?

-Fii serioasa, vei fi geloasa pe un copil?

-Nu sunt geloasa pe fratele meu, stii bine ca il iubesc mai mult decat orice.Am o problema cu tine, problema in familia asta este intre noi doua.Si pe

Hayden l-ai ignorat toata viata, dar acum, brusc, iti pasa de el.Chayanne a fost si este preferata ta.Eu...sunt un nimic pentru tine! Cu toate ca sunt primul

tau copil, nu am nicio importanta in ochii tai...

-Alessia, nu cred ca e momentul sa facem o scena acum.Doar copiii se mai comporta asa.Astazi mi-ai spus ca ai 21 de ani si nu e cazul sa te mai

consider un "copil".Ei bine, voi lua ca atare acel lucru.Haide sa ne intoarcem in casa si sa gasim o solutie pentru necazul abatut asupra noastra. Sper sa

gasim o solutie, pentru ca eu nu te cred in stare de o asemenea vraja.

-Ce ti-am facut sa ma urasti? intreaba Alessia cu lacrimi in ochi.Nu te pot intelege...dar bine, fie cum vrei tu.Vom incheia discutia aici si ne vom

intoarce in casa, iar lucrurile intre noi vor ramane la fel.Tot ce ai spus astazi mi-a lasat cicatrici adanci in inima, mai mult ca oricand, dar presupun ca

nu ai cum sa intelegi asta, pentru ca mama ta nu te-a tratat niciodata asa.Nu vreau sa mai pierd timpul cu o femeie care nu stie sa fie mama, dar uita-te

in ochii mei si ia aminte: Vei regreta asta! "

5. "O ia de mana pe Alessia, dupa care inchide ochii si asteapta ceva, se vede ca ii e frica.E doar un copil, un copil care citeste

sufletele oamenilor ca pe niste carti deschise, un copil ciudat.Cu toate astea, pare ca stie mai multe decat vrea sa arate si nimeni nu il ia in serios.

Linistea amortitoare se preschimba intr-un zgomot puternic, iar vajaitul vantului e intepator.Copacii incep sa danseze nestingheriti, rotindu-si crengile prin

aer ca o moara de vant, in cele din urma cazand la pamant, strapunsi de un fulger.Hayden isi deschide ochii, ca desteptat din somn, spunand cu o voce cat

se poate de obisnuita:

-Asta e doar inceputul... dupa care isi desprinde mana de Alessia, luand-o la fuga. "

6. "-Omoar-o! Infige-i cutitul in inima, rostind blestemul meu. Apoi adu-o inapoi la viata cu sangele mamei tale si cu puterea ta canalizata din colier.Doar

ca trebuie sa fii dura,fa-o!

Alessia a inceput sa planga si mai tare,luand sfioasa cutitul in mana. Acel glas ascutit tipa din strafundurile mortii : " Omoar-o! ", iar ea a apropiat

cutitul de inima lui Chayanne, incercand sa nu-l scape cu mainile tremurande.A inceput sa rosteasca blestemul, cuvinte pe care nu le stia si nu avea niciun

habar de semnificatia lor, dar simtea ca erau cele potrivite.Pentru a sfarsi blestemul,glasuia cu durere :

-Eu...te blestem sa fii o gorgona pentru tot restul vietii tale, sa ai puterea sa impietresti oamenii cu privirea ta, sa iti creasca serpi veninosi in

locul parului si sa depinzi pentru totdeauna de vraji pentru a-ti pastra forma omeneasca si pentru a fi alaturi de cei dragi tie! Te blestem! De astazi,

aceasta pestera va fi blestemata, purtand amprentele a ceea ce s-a intamplat astazi, a mortii pe care am adus-o odata cu metamorfozarea ta si a tuturor

consecintelor acestui fapt ....inchizandu-si ochii, a pierdut o lacrima amara, si a soptit pentru ultima oara, in timp ce i-a infipt cutitul in inima, " Te

blestem ". "

7. "Chayanne, fiind singura, se trezeste.Isi ridica mainile, miscandu-le prin aer.Nu vedea nimic.O lacrima ii curge pe obrazul sau de marmura, dupa care

isi plimba mainile prin par.Incepe sa tipe dintr-odata, cazand.Se tavaleste pe jos, smulgandu-si parul din cap.Se opreste cand simte ca nu mai are niciun

fir de par, respirand cu greu.Ridicandu-se repede,isi inchide brusc ochii,zgariindu-si fata cu unghiile pana ce se raneste,simtindu-si sangele acoperindu-i

pielea.O durere groaznica o face sa isi piarda echilibrul, cazand in genunchi.Un tipat mai puternic decat toate a strapuns-o, acoperindu-si ochii cu

mainile, dar in zadar. Durerea era tot acolo. Dupa cateva clipe, isi deschide ochii.Nu erau ochii ei,nici privirea ei.O durere puternica o cuprinde iar peste

cateva secunde,din crestetul capului ii curg cateva picaturi de sange, iesind capete de serpi, acestia crescand tot mai mult.

Acum nu mai avea acel par frumos, negru, ci avea serpi.Serpi veninosi.Era un monstru.Un monstru care trebuia oprit pentru ca nu avea control de sine.

Chayanne se izbeste de perete, iesind din pestera cu o viteza impresionanta.Nimeni nu stia incotro se indreapta, dar un lucru e cert: vor exista consecinte. "

8. "

-Cred ca nu vreau sa ma gandesc la viitor acum.Mai ales daca nu te regasesti in el.Prefer sa traiesc clipa,asa ca fa-o si tu. i-a spus el, apasandu-si

buzele moi peste ale sale, conectandu-se pentru cateva momente.

Ea si-a inclestat mainile in jurul gatului sau, iar Michael i-a muscat usor urechea, respiratia ei devenind tot mai grea.A murmurat cu vocea plina de

dorinta :

-Eu..eu. dar s-a oprit realizand ca si-a pierdut cuvintele.Simtea cum obrajii sai capata o culoare rosiatica, stia ce avea sa se intample si nu mai

putea sa evite asta, insa nici nu avea intentia sa o faca.El a ridicat-o in bratele sale, ea incolacindu-si picioarele in jurul taliei lui.Sherlyn si-a intredeschis

buzele, permitand limbii lui sa intre in gura ei.Acestea se luptau pentru suprematie,dar ea s-a dat batuta si l-a lasat sa o domine, un fior strabatandu-i

sira spinarii. S-au prabusit peste asternutul moale al patului, care ii astepta pentru o noapte lunga... "

Sunt constienta ca e foarte mult de citit si va multumesc celor care o veti face, si va astept cu drag raspunsurile si parerile voastre referitoare la aceste fragmente... daca va atrag atentia, sau daca va place subiectul in sine happy.

P.S : Stiu ca am mai pus aceasta intrebare, dar acum banuiesc ca sunt mai multi pe TPU si sper sa primesc mai multe raspunsuri.

5 răspunsuri:
| JustMusic a răspuns:

WoW! Sunt super fragmentele, ai talent la scris, nu abuzezi de figuri de stil si nici nu intri in detalii care nu au nici un rost.Am citit fragmetele cu ochii lipiti de monitor, imi plac, si chair as citi cu mare interes cartea ta.Continua cu asta si sigur o sa ai o cariera de succes.Bafta in continuare la scris.

| Zuzzy05 explică (pentru JustMusic):

Multumesc foarte mult! Daca vrei putem lua legatura sa iti trimit ce am pana acum. M-a bucurat mult raspunsul tau! O sa continui, mi-am promis mie si trebuie sa o fac happy.

| Darkmagic a răspuns:

happy Foarte frumos.
Tipul de proza fantastica e mai usor de "lucrat", se pune mai lesne in pagina fata de proza realista dar trebuie sa fii totusi atenta la dialoguri.
Mai exact, daca dintr-un anume motiv o sa trebuiasca sa specifici epoca in care se petrece actiunea din romanul tau, atentie mare la arhaisme si neologismele din dialoguri.
Ai actiunea in epoca moderna, dialogul de pana acum e ok, dar trebuie sa construiesti o "istorie" a familiei departe in trecut.
Daca dimpotriva, situezi povestirea ta undeva prin evul mediu, atunci ai mare grija la stilul de exprimare, la introspectie...la CUM pui in pagina gandurile caracterelor tale si la cum le "rostesti" cuvintele cu liniuta de dialog.
Cred ca m-am facut inteles fara sa fiu foarte complicat. happy
Felicitari pentru idee si iti doresc succes. happy

| Zuzzy05 explică (pentru Darkmagic):

Multumesc mult de incurajare! Da, cam in epoca moderna se petrece actiunea insa am preferat sa las cititorul, de-a lungul capitolelor, sa observe ca nu se petrece chiar in zilele noastre. Da, are o mica istorie aceasta familie happy. 3 dintre cei 4 membri care au supravietuit incendiului au urmasi, deci povestea se va axa si in jurul lor. In al doilea fragment am specificat despre primul vrajitor si prima gorgona, acestia vor aparea in volumul 3, creand conflicte intre personaje. Unele personaje vor vrea razbunare, altele vor sa-si implineasca povestea de dragoste, iar altele lupta pentru supravietuire. M-am gandit sa fac o trilogie numita "Razboi mistic", iar cartea despre care v-am spus in intrebarea mea este primul volum din serie.Sunt multe secrete, sunt si razboaie intre entitati, si in paralel razboaie intre oameni...
Din nou multumesc pentru incurajare! happy

| Nymeria a răspuns:

Hmmm am citit si chiar mi-a placut te-ar deranja daca mi-ai trimite cartea, iti dau id-ul in mesaj privat, vreau s citesc o carte bunalaughing