| Deyutza a întrebat:

De la ce varsta e normal sa ai un iubit? Si la ce varsta ce normal sa ai primul sarut? Eu am 13 ani si nu am avut niciodata un iubit si nici nu m-am sarutat. E normal? Sau la 13 ani ar trebui sa am iubit?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Eu vad lucrurile in felul urmator. In primul rand eu vad iubirea ca avand 3 etape. Si nu poti trece mai departe daca nu ai cunoscut o etapa si nu ai invatat cu adevarat din ea. Niciodata nu potri trece peste 3 etape cu aceeasi persoana. Asta inseamna esec mai devreme sau mai tarziu. Ori prietena din adoloscenta e si prietena din copilarie ori cea din adolescenta e si fata alaturi de care vrei un vitor. Toate 3 alaturi de o singura persoana inseamna ca nu ai trecut prin toate etapele cum trebuie si relatia va avea neajunsuri. Pentru ca vei fi nevoit sa spui nu pot sa o parasesc pentru ca tin le ea in loc sa poti spune o iubesc, este tot ce vreau. Daca nu treci prin mai multe relatii la un moment dat nevrand ce stii de fapt vei spune si asta. Pana nu stii ce vrei cu adevarat nu treci la etapa a 3-a. Si acum sa vorbim cate putin despre fiecare etapa in parte.

Inainte de toate ai iubirea copilariei, o iubire a tinutului de mana, a setimentului de rusine si inrosire a obrajilor, de pupat pe obraz timid, de imbratisat, de facut lucruri impreuna. Plimbari prin parc, iesiri la un suc, la film, chestii de genul. Aici iti faci o idee cam ce ar insemna o relatie de cuplu. Dar pastrezi proportiile. E prea devreme pentru alte chestii. Vad ca multi incep cu sex de pe aici si nu e corect deloc. Nu e loc de sex in aceasta perioada. Aici e o perioada a celor mai pure sentimente, a celei mai mari frici de esec si a celui mai mare succes cand ai depasit esecul. E o relatie bazata pur pe faptul ca esti iubit si iubesti si asta e lumea ta. Nu ai griji mari care sa atace iubirea aceasta asa ca poti foarte bine sa te refugiezi in iubire cu partenerul si sa aveti o lume a voastra, de vis. Daca nu sunt sentimente la mijloc, nu va implicati intr-o relatie. Asta faci doar cand simti fluturasi, cand iti place foarte mult cineva. Si doar daca e reciproc. Altfel nu are sens. Aceasta perioada eu spun ca tine pana la 16 -17 ani.

Perioada a doua, incepand de la 16-17 ani este o perioada de avansare. Aici incepi sa intelegi ca o relatie presupune si sex. Intelegi ca partenerul are unele nevoi. Si poate daca deja ai o relatie stabila inseamna ca intelegi si ca poti avea incredere in partener si ca iubirea nu este o himera. Aici poate fi facuta o trecere de la sarutul tandru la un sarut ceva mai pasional, incepi sa te bucuri de corpul partenerului. In loc sa tii partenerul de mana incepi sa il tii de dupa gat, sau de talie. Incepi sa mangai partenerul si sa ii cunosti trupul mai bine. Incepi sa intelegi ca o relatie presupune mai mult decat a avea un prieten. Inseamna a avea un iubit. Si a avea un iubit duce cu gandul firesc la '' a te iubi ''cu el. Perioada aceasta este o perioada care este propice pentru a face o trecere de la asa zisa puritate de copil la starea de adult constient sexual. Aici e o perioada bunicica pentru a incepe sa explorezi petting-ul alaturi de partener. Dar nu alaturi de orice partener, atentie. Nu te duci la oricine si ii spui : Hai sa o facem! Vad ca asa e tendinta la tineri si nu e bine. Unde nu sunt sentimente nu ai ce avansa. Sexul si petting-ul sunt stadii de avans al unei relatii. Daca nu ai fundamentul de baza care este iubirea., nu are sens. Asta doar daca vrei ceva superficial. Daca nu vrei iubire poti sa faci orice vrei cu al tau corp. Deci odata cu varsta de 16 -17 ani ai putea incerca petting-ul alaturi de partener in masura in care acesta intelege situatia si nu te preseaza la mai mult. Trebuie sa fie ceva facut ca partenerul sa inteleaga ca vrei sa avansati relatia dar nu esti pregatita pentru mai mult. Astfel el va fi multumit si nu va avea frustrarile unei respingeri si e mult mai probabil sa te astepte daca tine la tine mult. Odata cu varsta de 17 ani jumate, 18 poti face trecerea ( delicat bineinteles alaturi de un partener care te iubeste ) la sex. Trecerea trebuie sa fie facuta in mod natural si nu fortat. In mod normal cel mai bine e ca fata sa fie constienta ca baiatul vrea acest pas dar decizia sa vina din partea fetei. Sa nu fie ceva cerut, sa fie ceva oferit. Cel mai frumos cadou e sa ti se ofere persoana iubita. Ea, fata trebuie sa propuna un pas urmator cand se simte pregatita. Eu asa vad o relatie implinita.

Odata cu varsta de 20 -22 de ani incepem sa vorbim de relatiile mature. Aici incepi sa realizezi ca sunt mai multe feluri de femei si barbati. Incepi sa realizezi de care tip esti interesat si incepi sa te modelezi in functia acestuia. Cauti sa ai o personalitate placuta pentru acesta chit ca ai fi usor dezagreabil ca persoana pentru celelalte. Aici incepe gandul la viitor. Relatia presupune deja a te muta impreuna cu partenerul. Presupune deja gandirea unui viitor impreua, poate si a unei familii.

Timpul pe care il acorzi unei perioade nu trebuie sa fie neaparat la fel cu perioada ta fiziologica. De exemplu poti trai foarte bine o iubire a copilariei pana la 17 ani, daca asa te simti implinit si nu simti nevoia unei evolutii. La fel de bine si chiar as spune recomandabil poti sa duci o relatie de iubire adolescentina pana in perioada de 24-25 de ani. Iubirea matura o alegi atunci cand ai nevoie de independenta si de iubire totodata. Cand simti ca vrei iubirea cea mai pura, acel contract semnat cu litere mari : IUBIRE in fiecare seara si in fiecare dimineata pe trupul gol al partenerului.

10 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

E normal.Si eu am 15 ani si am alte preocupari momentan. Vei avea un iubit cand vei simti nevoia, stai linistita, fiecare are momentele lui.

| smile a răspuns:

Buna! pai este foarte normal sa nu fi avut nici un iubit si sa nu fi sarutat unul. Dc? pentru ca parerea mea este ca ai tot timpul in plus de acum in colo baietii iti vor face curte.In plus sunt unele fete care la 15 ani nu au iubit>eu am 15 ani si nu am avut nici un iubit. ai timp si nu te grabi ai timp.Atunci cand vei avea un iubit ai grija de tine si tine minte sa nu te lasi manipulata.SUcces.fundita?happy

| CybeRAthlete a răspuns:

La 13 ani ar trebui sa iti traiesti copilaria... nu sa te gandesti la iubiti sau la mess sau hi5, facebook sau orice tine de PC.
stai linistita, e totul in regula... ai sa observi ca in viata lucrurile tind sa se rezolve de la sine fara sa ne strofocam creierii
bafta

| Loryoficial a răspuns:

Buna. niciodata nu-i tirziu sa te indragosteti de candva!
toate la timpul lor! va veni si acel moment cand o sa ai primul sarut! dar pana atunci trebuie mai intai sa iti gasesti perechea!
funda?:Sbig grin

| Slow a răspuns:

Nu exista varsta pentru asa ceva. Fiecare om este unic, iar dupa parerea mea viata ne este scrisa inca de cand ne nastem. Poate nu zi cu zi sau luna cu luna, dar oricum per ansamblu. Unele fete au primul iubit la 10 ani, altele la 17. Asta nu conteaza. In schimb conteaza sa iti gasesti pe cineva pe care sa il iubesti si care sa te iubeasca.
Un mic sfat: chiar daca ai ocazia sa te saruti, nu o fa daca nu tii macar putin la baiatul respectiv. Sarutul acela il vei tine minte toata viata si trebuie sa fie unul placut. Eu una nici acum, dupa cativa ani nu am uitat cum a fost primul sarut day dreaming
Nu mai lua chestia cu "ar trebui" in brate. Sunt putine lucruri pe lumea asta pe care chiar TREBUIE sa le faci. Unul din acestea ar fi sa SIMTI. De aceea alege-ti cu grija primul iubit si SIMTE primul sarut!
Bafta! smug

| cartman a răspuns:

Mai copii, voi sunteti razna rau! la 13 ani jucam miuta si multe alte jocuri. Tu chiar nu ai ce face? Nu te iubesc parintii?

| Radukaneki1 a răspuns (pentru cartman):

Ce ai?
Te apuca?
Daca nu vrei sa o ajuti nu raspunde in pana mea!

| Defalucy a răspuns (pentru cartman):

Bravi tie ca te jucai. Hai pa si fa pe experimentat de viata in alta parte.

| Kat_6866 a răspuns:

Este ceva normal happy