| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta este permis prin lege ca un adolescent sa lucreze?
De ce parintii si bunicii nu ne lasa sa mergem la munca? Ce este rau in asta? Ma refer in vacanta de vara sau un job part-time. Ei lucrau de pe la 10 ani, iar eu ca vreau sa muncesc de la 17 ani este rau? Din cate stiu eu de la 16 ani avem voie sa muncim.
Cum sa imi conving parintii sa ma lase sa muncesc? Mereu cand le cer o haina sau o carte imi spun ca nu au bani, iar eu m-am saturat, vreau sa strang bani singura si sa ma invat sa muncesc, cum ii conving sa ma lase? Ei imi promit ca imi platesc facultatea, numai sa nu ma duc la munca straight face Chiar nu stiu ce sa fac...

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pot sa fie mai multe cauze si motive.
Poate ei au muncit de foarte mult si nu vor sa te chinui si tu la fel.
Se tem ca o data ce iti vei castiga bani te vei indeparta de la invatatura si vei renunta la facultate.
Vor sa te canalizezi pe invatat doar sa iti placa un domeniu in care sa mergi la facultate. Daca muncesti poti sa iti schimbi des preferintele.

| anonimaalee29 a răspuns (pentru Freya1):

Nu as renunta la facultate doar din cauza unui job. Facultatea mi-ar oferi un loc de munca sigur. Intr-adevat ei muncesc de foarte devreme, dar eu chiar nu sunt mica, am 17 ani.

| Freya1 a răspuns (pentru anonimaalee29):

De la 16 ani poti munci part time.
Explicale si lor asta si poate rezolvi ceva.

| mont a răspuns:

E permis de la 15 ani chiar in anumite conditii.