| acadea57 a întrebat:

De la ce varsta se pot administra pomusoarele de goji.As vrea sa slabesc fiindca am 1, 55 inaltime si 55 kg. Stiu ca sunt grasa.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fiind plante nu au contraindicatii de varsta. Este contraindicat consumul de goji atunci cand urmezi un tratament pentru subţierea sangelui, deoarece aceste fructe pot anula efectul medicamentelor. De asemenea, nu sunt recomandate in caz de alergii la polen. Au existat unele situatii in care fructele de goji au cauzat fotosensibilitate şi eczeme la suprafaţa pielii dupa expunerea la soare.
Persoanele cu afectiuni renale sunt sfatuite sa nu consume cantitati mari de goji, deoarece aceste fructe contin cantitati destul de mari de oxalati, care împiedica absorbtia calciului în oase şi favorizează formarea pietrelor la rinichi.