| ANF2004 a întrebat:

Salut.
Am 16 ani si as vrea niste sfaturi in legatura cu greutatea la varsta mea. Am 93kg si o inaltime de 174-175cm. Ma consider o persoana grasa si as vrea sa slabesc. Mai vreau sa stiu si care ar fi greutatea medie la aceasta varsta.
Multumesc frumos si sanatate.

2 răspunsuri:
| Michaeel a răspuns:

La 174-175 e cel mai bine sa ai între 65-72 de kilograme. Sper ca nu te jignesc și Iartă-mă dacă o fac, dar ai cu mult peste medie. Nu trebuie sa fii supărat, au mai fost persoane mai plinuțe dar toate au ajuns la kilogramele dorite. Numai bine!

| Anonima163333 a răspuns:

Hei! dupa cum a zis si Daytripper, esti cu vreo 25 de kg peste medie.Ar trebui sa slabesti, deoarece iti pui si SANATATEA in pericol.Ai un IMC de 30, 37, obezitate I.
Pai,in primul rand,incepe prin a renunta la dulciuri, fainoase, sucuri acidulate, la prajeli, la grasimi si la fastfood.Consuma multe fructe si legume.Bea multa apa, minim 2, 5 l pe zi.Fa miscare, cel putin 45 de minute intr-o zi. Exercitii cardio, sau orice sport care iti place.Mananca la ore fixe. Daca mai ai nevoie de ajutor o sa te ajut cu mare drag.Succes!