| anonim_4396 a întrebat:

De mult timp beau desi am abia am 19 ani, fumez de prin clasa 6 pe 15 ani m-am apucat de etnototanice si le-am lasat de 4 luni si nu mai vreau sa fumrz asa ceva cand le vad pe jos un chistoc de joint de vreo 3 fumuri le calc dar inima imi bate tare si intru intr-o stare urata constinta spune imi spune nu dar sevrajul e mai puternic si imi da starea acea stau mai mult in casa ca sa nu dau de fosti tovarasi pe care i vad acum ca niste drogati fara nici un viitor dar eu cred in mine ca am o speranta sa ma reabilitez mai ales cand eu vad si mi se aude cum cum fura pentru ele si cum le combina cu alcoolu ca nu ii mai sparg si in ultimu hal pe strada de spartii acum stau am rupt legatura cu toti sunt singur n-am nici prietena de o vreme buna ma trezesc fara chef de viata am lucrat de la 18 pana la 19 ani ca si agent de securitate totul a mers bine in aceasta vreme aveam si prietena stateam bine si cu femeile la un momendat ma credeam si gigolo dar am ramas fara loc de munca deoarece ma apucat nebuniile sa bat prea rau pe cineva acum imi caut iar loc de munca tot in domeniu dar am o stare dimineata fara chef de viata doar sa stau in pat sa astept sa mornpe la 17-18 ora imi vine sa beau o bere imi iau un bax imi fac promisiuni ca de maine gata gasesc iar lucru ma fac iar om las si bautura tigarile lasale incolo ca toti fumeaza desi sper sa le las si alea sa fiu un om nou fara vicii dar dimineata iar de la inceput as mai avea multe de spus acesta e un rezumat de nici 10 la suta pe care il scriu la o bere de plictiseala...

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Faptul că vrei sa te lasi arata ca ai voința. Important e să te lupți cu tine însuți. O metoda e să nu iti mai cumperi și atunci nu vei mai avea dorința de a bea. Poti reusi sa devi echilibrat în toate. Concentreaza-te asupra rezultatelor bune pe care le-ai avut până acum și fa îmbunătățiri. E bine ca nu te mai asociezi cu cei care au aceste vicii, pentru ca prieteniile rele strica obiceiurile folositoare. Ai răbdare cu tine și voința și ai sa reușești.

| Samariteanul a răspuns:

Imi pare rau...ai nevoie de ajutor din partea familiei. Explicai situatia.Cauta sa te angajezi si in alte domenii.(la ora asta nu-mi vin alte idei, scuze...)