| LucaAka47 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare cat sta alcoolu n sange daca am baut 2pahare de vin si o bere? Dau funda cine imi raspunde happy tin sa mentionez ca am baut cateva guri de bere si jumate am aruncat o si m-am apucat de 2 pahare de vinhappy

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

16 ore.

| lorena66 a răspuns:

Buna! Digestia alimentelor consumate dureaza pe putin doua ore in general. Cand e vorba de alcool, nu ne referim la digestie ci la sange, deci nu va sta 4 ore cum spune alt raspuns de aici. Alcoolul poate aparea in sange si la 12 ore dupa ce a fost consumat. La cum ai baut, posibil sa stea si pana la 24h, adica sa fie vizibil, insa poate tu nu il vei mai simti dupa primele ore. Depinde si de rezistenta si varsta ta. Presupun ca esti adolescent, deci, as spune 14-16 ore!

| LucaAka47 explică (pentru lorena66):

Am 21 de anihappy

| lorena66 a răspuns (pentru LucaAka47):

Avand in vedere ca esti adult, s-ar putea sa ramana pana in12 ore in sange tinand cont de cat ai baut. Daca pui intrebarea asta ca sa stii daca poti urca la volan, raspunsul e nu, cel mai sigur astepti 24 de ore pentru ca organismul sa se detoxifice....sa nu ai parte de surprize

| Cosmin3412 a răspuns:

Eu am băut 3 beri într-o seară la club si am lăsat mașina acolo. Am sunat un amic care e polițist si mi-a spus că ar fi de preferat sa nu iau masina decat dupa 14, 15 ore. Riști să rămâi fără permis, chiar daca nu esti vinovat daca ai accident.
Deci 12 ore minim nu te urca la volan.

| LucaAka47 explică (pentru Cosmin3412):

Am inteles d aia am si pus intrebarea, maine la 14 asa am vreo treaba cu masina s-a ivit o problemă, numai am baut de la 21 si ceva

| Cosmin3412 a răspuns (pentru LucaAka47):

Nu pot să-ți trimit mesaje private, ca ai setat sa nu primești mesaje de la status junior.
Legat de intrebare, daca sunt doar 2 pahare de vin si o juma de bere, este posibil sa nu ti mai iasa la alcool test.
Dacă știi că sunt mai multe, atunci clar nu te urca la volan.
Odihneste-te bine si asta contează.

| Llilli a răspuns:

4ore