| Mihailescul a întrebat:

De obicei spun exact ce gandesc, iar uneori celelalte persoane cred ca nu e tocmai ok, considerandu-se deranjate sau chiar jignite. Voi cum faceti sa transmiteti ceea ce ganditi, dar intr-un mod placut sau mai degraba adecvat, chiar daca sunt si lucruri ce pot deranja?

2 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Trebuie să reții că, în general, adevărul deranjează. Nu vreau să spun prin asta că ar trebui să te schimbi. Dimpotrivă, mi se pare că faci parte dintre puținii care se deosebesc de "turmă", iar pentru asta te admir.
Nu este ușor să fii altfel, în lumea asta strâmbă, unde bunul simț deja a devenit un defect, iar verticalitatea în comportament și gândire deja te transformă într-un paria. Eu te încurajez să te păstrezi așa cum ești, deși nu este ușor și de multe ori vei avea de pierdut. Dar, din toată mulțimea de prieteni, cunoștințe, colegi, șefi, subalterni etc. se vor găsi și câțiva care vor rima cu tine în gândire. Aceștia sunt din același aluat. Ceilalți, "turma", deși nu te vor înțelege și nu le va pica bine că nu știi să te "căciulești" ca ei, te vor respecta.

| devilshelp a răspuns:

Depinde si de ce spui. nu e ok sa mergi la o fata imbracata mai sumar si sa ii spui in fata "te-ai imbracat precum o c*rva azi, Gigica" pentru ca probabil ea a pus efort in acea tinuta, oricat de oribila ti s-ar parea (asta e doar un exemplu)
cum sa eviti lucrurile de genul? GANDESTE INAINTE SA VORBESTI. cuvintele ranesc. si nu spun sa iti ascunzi toate sentimentele, dar mai intai gandeste-te si cum ar fi afectata persoana respectiva de ceea ce zici tu pentru ca la fel de usor ar putea sa iti faca si tie cineva acelasi lucru si sunt sigura ca nu ti-ar placea. rezerva adevarul curat pentru prietenii foarte apropiati care stii ca te cunosc si nu ai intentii rele, dar asa pune un filtru. stii cum se zice, daca nu ai nimic bun de zis mai bine taci
am fost dura, dar am fost si batjocorita de persoanele care spuneau tot ce gandeau si stiu ce efecte pot avea asupra unei persoane