| IamGIPSY a întrebat:

De unde se pot cumpara timbre si plicuri? Cam ce pret au?
Si atunci cand vreau sa trimit un plic la posta, pot sa ma duc la oricare 'fereastra' sau e una speciala?
Atunci cand trimit platesc ceva? Cam in cat timp ajung la destinatie?

Va rog fara bataie de joc, pentru ca nu prea stiu cum sta treaba.
Multumesc frumos.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Plicuri se gasesc la orice librarie sau papetarie dar si la posta. Timbre, la posta. Daca stii cat costa ceri timbre care sa insumeze acea suma. Pe langa nu mai platesti nimic. Cel mai bine, iti cumperi plicuri, le completezi si te duci la posta unde sunt trimiteri postale (cam la orice ghiseu) si platind iti pun ei ce timbre trebuie. Nu-ti bate capul cu asa ceva.

| MeConstantine a răspuns:

Oky,
Deci exista Posta romana si un timbru Postal este 1 leu( daca nu s-a schimbat de trei luni) un plic mediu era cam 1, 3 sau 1, 5 ron pe care ii plateai la oricare filiala Posta romana.
Daca doresti si ai plicurile tale atunci timbrul te costa 1 leu pentru fiecare 20gr pe care tu le trimiti. Daca cumva pui un plic mai gros, mai greu, te poti duce la ghiseu sa-l cantareasca si sa-ti spuna cate timbre ai nevoie.
Local in Romania un plic ajunge cam intre 3 si patru zile. O recomandare standard ajunge cam in doua zile in provincie.