| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Deci. Am 18 ani, nu am terminat liceul din cauza unor probleme. Sunt destul de isteață, prind repede, nu sunt o analfabetă sa nu stiu sa scriu sau alte alea, momentan sunt la un seral. Dar n-am nici o sursă de venit si as vrea sa ma angajez, însă imi e frica, am mari probleme cu matematica, niciodata nu m-am descurcat. Si imi e frica sa ma angajez, imi e frica ca nu ma voi descurca sau voi da de un loc de munca unde trebuie si matematica si eu habar n-am...imi e teama de lume, ca vor rade cand vor vedea ca nu ma descurc..Nu stiu de unde sa incep si ce sa fac in viata. sfaturi?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Munca in fabrica nu are nevoie de matematica, doar de cap si maini

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt multe multe joburi unde nu ai nevoie de matematica. Si daca ai sa ai nevoie odata exista calculator la orice telefon. Sunt o groaza de magazine de haine si supermarketuri care angajeaza doar sa aranjezi marfa, nu ai treaba cu casa si cu banii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt foarte multe posturi unde nu se cere nici măcar tabla înmulțirii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai in primul rand nu merge intr-un loc unde nu te-ai descurca. Daca nu iti place matematica si nu vrei asta, mergi undeva unde nu iti trebuie.

Cat despre problemele de lucru. exista peste tot. Conteaza cum treci prin ele. Orice se invata. La inceput este mai greu.
Poti sa fii si cel mai bun programator din lume fara un certificat care sa ateste asta.

Daca tu o sa fii o persoana buna, care isi da interesul si vrea sa invete, parerile celorlalti nu mai conteaza. Ai tot ce iti trebuie in tine.
Si sunt sigur ca o sa fie bine. Lumea nu este asa de rea.

Mult succes!

| siriusblack98 a răspuns:

Uite si eu mi-am finalizat liceul la seral. Cu matematica am avut mereu probleme la modul ca odata ce au inceput sa apara mai multe litere si simboluri decat cifre, mi s-a taiat firul. Totusi acum sunt coordonator international de transport iar jobul meu consta in peste 70% matematica iar restul ''papagal''. In paralel studiez Java, PHP si SQL pentru ca ador programarea iar aici te lovesti iarasi de matematica. Cu toate ca n-ai nevoie de ea decat la un nivel de clasele 1-4, adica sa cunosti baza. Atata timp cat nu vrei sa te faci profesor de matematica, contabil sau inginer, este suficient sa stii tabla inmultirii si sa faci niste socoteli simple de clasa a 4-a. ''Nu stiu de unde sa incep si ce sa fac in viata. sfaturi?'' daca iti place sa tunzi parul, sa coafezi, makeup, unghii si astea, atunci ai posibilitatea unei cariere intr-un domeniu care nu moare niciodata cat exista oameni pe pamant. Iar matematica nu prea isi face simtita prezenta acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poţi angaja pentru început ca ajutor de bucătar, de exemplu. Nu e nevoie de matematică pentru asta ci doar de concentrare şi rapiditate.

| DragosMarian98 a răspuns:

Sa zicem sa trec printr-o situație similara. Încearcă un job simplu, temporar, gen fast-food sau ajutor bucatar. Iti va trece ușor, ușor acea frica sau rusine. Vei vedea ca alții cu tot cu studii superioare sunt prosti bâta. Crede-ma.
Eu n-am făcut un seral fiindca nu m-am informat destul unde ar trebui sa merg sau ce sa fac. In schimb, am lucrat și in tara și in afara fara sa mai am acea frica.
P.S. : daca lucrezi cu un prieten sau o prietena iti va fi mult mai ușor.