| anonim_4396 a întrebat:

Deci am nevoie de ajutor! am 12 ani si iubesc un coleg cu 10 luni mai mare (eu a sasea, el a saptea), stiu ca imi veti spune sa pun burta pe carte (am doar 10 pe linie) iar pe el (sergiu), chiar il iubesc, adica nu placut, iubit. mereu cand sunt in preajma lui ma comport altfel, vreau sa fiu o persoana perfecta. eu ii trimiteam mesaje pe mess dar el nu mi raspundea niciodata pana cand mi a completat oracolul cu chestii de genul sa taiesti sa mori la anul si cu alte chestii incat am ajuns la concluzia ca ma uraste. el cred ca are prietena dar de cand ne am certat putem spune asa, a inceput din nou sa ma tachineze cu porecle tampite. voi ce credeti, chiar ma uraste?

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

"Iubirea" sau ceea ce cei mai mulţi dintre noi numesc iubire,se trăieşte la fiecare vârstă diferit. Iubire nu poţi să spui că e, lucrul ăsta presupune un context mult mai profund (spre exemplu, dacă îl iubeşti câte sacrificii, şi mai ales, ce sacrificii ai fii dispusă să faci pentru el?).
Probabil că îl placi mult mult de tot.Notele de la şcoală nu au nicio legătură cu viaţa sentimentală,sunt lucruri diferite,până la un anumit punct (atâta timp cât nu neglijezi şcoala pentru iubit sau iubitul pentru şcoală).
Probabil e şi el ceva mai şmecheraş (şi chiar dacă nu e!), ar pica de prost dacă s-ar comporta frumos cu o fată mai mică, cam asta e mentalitatea lor.(aşa se explică faza cu oracolul şi cu poreclele).
Nu ai cum să urăşti o persoană atâta timp cât nu o cunoşti sau nu ţi-a făcut ceva foarte grav. Încearcă să nu mai judeci în termeni extremi(iubire vs ură), sunt nişte termeni prea profunzi la vârsta noastră, a adolescenţilor.Nu confunda sentimentele!

| firefox6 a răspuns (pentru Ramonaaaa):

Eu cred ca l am enervat dar se comporta cu mine asa de..nu stiu..ciudat! cand stateam la careu afara dupa pauza a vb cu un coleg din clasa cu mine (dani) si i a zis sa ma loveasca sau ceva de genul la ureche iar dani cand s a intors catre mine a inceput sa mi dea cu picioarele in genunghi. am spus ca am 10 pe linie (lucru adevarat), pentru ca am fost injurata cand am mai postat intrebari de genul ca sunt o tampita/handicapata ca m am nascut in anul 2000 si ca imi place de un baiat in loc sa stau sa invat

| Ramonaaaa a răspuns (pentru firefox6):

E normal să îţi placă un băiat, sentimentele încep să se dezvolte la vârsta asta, nu poţi să stai cu nasul în cărţi la nesfârşit(deşi nici alea nu trebuie neglijate!). Tipul ăsta e cam bădăran, nu merita atentia ta, mai lasa.l in pace.Nu il mai baga in seama deocamdata ca sa vezi cum reactioneaza!

| firefox6 a răspuns (pentru Ramonaaaa):

Multunesc mult! nu e badaran cred ca e doar suparat pe mine ca l am enervat. voi incerca sa l ignor (sper de data asta sa dea roade) poftim id ul meu de mess: maria_firefox06@yahoo.com

| firefox6 a răspuns (pentru Ramonaaaa):

Daca ai putea te rog sa raspunzi si la celelalte intrebari ale mele. dai click pe utilizotor firefox06 si dai la intrevarile mele...stii tu! multumesc anticipat!

| Ramonaaaa a răspuns (pentru firefox6):

O să încerc să îţi răspuns şi la celelalte întrebări!

20 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca nu e interesat de tine, ignora-l

| Vvistula a răspuns:

Lasa carte doar examenul cointeaza pe cls a 8 nu mai conteaza mediile, nu te descurajes sa nu inveti, si cu baiatul da nu ai cum sa iubesti doar il placi e ceva normal se intampla mereu la varsat ta asta pana pe cls a 11 a 12 cam atunci incepi sa iubesti cu adevarat, acum esti doar un copil insa daca vrei sa ii arati ca il placi, spune-i nu e nicio rusine ce iti pasa de ce zic altii e viata ta nu trebuie sa faci cum vor ei si nu stiu ce sa zica cu poreclele poate ca nu te place.

| firefox6 a răspuns (pentru Vvistula):

El stie ca l plac

| Vvistula a răspuns (pentru firefox6):

Oracol, messenger chestii indirecte, daca stie ca il placii inseama ca el nu te place daca nu face nimic sau e prea rusinos insa cu poreclele nu sa sfiit, mai sunt si altii baietii zic eu

| firefox6 a răspuns (pentru Vvistula):

Stiu ca sunt si alti baieti dar tin f mult la el si imi vine sa plang in hohote cand il aud cum imi zice "asteroid" sau alt etampenii inventate de aia din a opta! :-( :-( :-(

| Vvistula a răspuns (pentru firefox6):

E prost, o sa iti treaca, asa este in scoala generala si pe mine ma enervau chestiile astea si eu sunt baiat dar toti sunt copii si asa fac copiii.

| Jorah a răspuns:

"Il iubesti"? sunteti mici ma, nu stiti ce e iubirea. Abia dupa varsta de 20 ani poti spune ca iubesti pe cineva, si ca ai ganduri serioase.

Si referitor la intrebarea ta, pass - dragostea din generala nu tine mult.

| Decrepit a răspuns:

Nu stiu ce va pun in mancare, dar stiu ca nu va face bine.Nu numai ca aveti 1.80 si 70 de kile la 13-14 ani, da' mai aveti si impresii de oameni trecuti prin viata, de distingeti voi intre "placut" si "iubit".E o chestie ce-i ambigua rau pe la 21 de ani, iubirea asta, daramite la 12.De fapt, tu esti o fiinta nascuta dupa 2000.Si ai pretentii ca iubesti, cand de fapt, nu prea exista persoane cu un dram de maturitate in jurul tau, ci tot chestii nascute in, sau dupa 2000.Sinistru!

| firefox6 a răspuns (pentru Decrepit):

1.sunt nascuta in anul 2000. 2.cand am zis ca l iubesc si nu plac, adica mi a mai placut de baieti dar uitam de ei cum ieseam pe poarta scolii si nu imi prea pasa daca s ar muta la alta scoala sau ceva de genul. la sergiu am plans si m am rugat pentru el cand am aflat ca a ajuns in spital si mi as fi dorit sa fi fost in locul lui ca sa nu fi suferit el, dupa mine totusi e o diferenta

| KiddaDot a răspuns:

Nu ai cum sa iubesti la 12 ani, esti mult prea copila. Probabil ti la el, si asta iti da impresia ca il iubesti. Nu cunosti termenul "iubire"! E doar atractie. Probabil ca-l stresezi si sufoci, de aceea se poarta asa cu tine. Incearca sa fi indiferenta :*

| firefox6 a răspuns (pentru KiddaDot):

Voi incerca. merci! dar cum adica nu pot iubi la varsta asta? il iubesc ca pe parinti dar el nu intelege! (asta nu i am zis) :-( :-( :-(

| KiddaDot a răspuns (pentru firefox6):

Adica,il iubesti ca pe un frate...nu ca pe un "viitor partener". Nu ai cum sa simti ceva atat de profund, ca o iubire, pentru un sex opus, la 12 ani. E ceva mult mai important decat o atractie fizica, si probabil faptul ca ti la el ca la un frate, gen..nu ai vrea sa i se intample nimic rau.

| firefox6 a răspuns (pentru KiddaDot):

Exact! dar el crede ca l plac si de aia e rau cu mine dar eu vreau doar sa ne intelegem bine...

| KiddaDot a răspuns (pentru firefox6):

Aaa,vezi? nu te-ai exprimat bine. trebuia sa mentionezi ca-l iubesti ca pe un frate, si vreti doar sa fiti prieteni. ai putea sa-i spui asta :*

| firefox6 a răspuns (pentru KiddaDot):

Da ai dreptate, am avut o greseala cam mare de exprimare dar nici eu nu eram sigura. adica stiam ca l iubesc f mult dar eram confuza pentru ca nu as vrea sa fim iubiti iubita sau ceva dr genul. merci mult! imi dai please id ul tau de mess? vad ca esti de treaba si as vrea sa ma mai ajuti uneori ca majoritatea de pe site isi bat joc. :-D