| lil_2808 a întrebat:

Deci am o problema cand imi vine chestia aia alba am impresia ca imi vine ciclu. off...si iarasi nu stiu cand imi vine deci nu`mi vine regulat. odata la 3 saptamana o data la 4 o data chiar 2 luni n`am avut.crying cum sa`mi dau seama? cum sa reglez asta fara sa ma duc la ginecologbig grin:big grinDD

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Acea secreție când este mai abundentă indică că ești la ovulație și poți rămâne însărcinată dacă ai relații sexuale neprotejate. Ciclul menstrual se poate regla cu trecerea timpului, ceai de urzică sau crețișoară ori medicamente.
Notează pe un calendar de buzunar ziua când îți vine, ziua când îți trece și zilele când te afli la ovulație (acel disconfort ca și cum ai fi udă) și așa vei putea vedea când de regulat sau nu este.
Pa, pa.

| Ea12345 a răspuns:

Chestia,, alba" nu este ca ciclul menstrual, nu este regulata.Este o,, chestie" care ajuta la igiena vaginului.Nu trebuie sa-ti fie teama, nu e nimic rau, e normal ce ti se intampla. Sfatul meu este sa porti niste tampoane micute mereu.SUnt mai mici ca cele normale, mai subtiri si se iau de la farmacie.Asa poti fi curata pentru toata ziua.happy

| Pinkyyy;x a răspuns:

Are dreptate lory.ciclul nu vine intotdeauna regulat daca nu iti vine mai mult timp poate ai racit la ovare... dar asa nu trebuie sa te sperii sau zici ca e ceva rau in asta de a-ti venii chestia aia alba ...si acelasi sfat ca si lory ti l-as da si eu.sa iti iei tampoane din acelea zilnice.si o sa fii si sigura pe tine si nu o sa te mai gandesti asa mult ca o sa te patezi sau stiu eu ce.