| scump3tea a întrebat:

Deci am un iepuras micut, mi l-am cumparat ca animalut de companie, alb si pufos si are 2 saptamini, e micut si nu stiu cum sa am grija de el.Am vazut ca apa nu vrea dar ceai da, e putin ciudat cu ceaiul, alearga prin toata casa, si doarme intr-un cosulet, ii dau:piine, morcov fiert, varza(citeodata)iarba de prin ograda.Credeti ca e bine ce fac? Si ce mi-ati recomanda? Fundoi

Răspuns Câştigător
| BlackVeil a răspuns:

"Proaspat" este cuvantul pe care trebuie sa-l tii minte atunci cand te gandesti la regimul alimentar al iepurelui tau de casa: apa proaspata, fan proaspat si legume sau zarzavaturi proaspete, suplimentate cu seminte cu continut mare de fibre, dar continut mic de proteine.

Nu-i da iepurelui apa pe care tu nu ai bea-o sau zarzavaturile pe care tu nu le-ai manca!

Regimul alimentar al acestui animal de peste 2 kilograme consta intr-un sfert de cana de seminte timp de cinci zile pe saptamana, cu fan la discretie (fan de iarba, fan de timoftica, fan de graminee), iar vegetalele nu ar trebui sa depaseasca 10% din necesarul zilnic. De doua ori pe saptamana fanul ar trebui sa fie unicul aliment pe care-l primeste iepurele. Acesta il ajuta la prevenirea obezitatii si il va face sa-si simta stomacul plin.
Iepurilor, la fel ca oamenilor, le plac alimentele care nu sunt intotdeauna potrivite pentru ei. Asigura-te ca hrana si portia oferita animalutului tau de casa sunt rezonabile, deoarece un regim sarac poate provoca probleme de sanatate, cum ar fi blocajul gastrointestinal (o boala letala datorata si regimului alimentar sarac in fibre, printre altele) si obezitate.

Daca ai intreba posesorii de iepuri s-ar putea sa fii surprins sa afli ca iepurilor le plac bananele si morcovii. Dar evita sa le dai prea mult din aceste alimente cu continut mare de zahar. Mai degraba ofera-le doar o felie cat un deget. Rezista tentatei de a-i hrani cu portii cat pentru un om. Iepurelui ii ajung cinci stafide in loc de o mana intreaga sau doi morcovi mici in loc de un castron intreg.