| anonim_4396 a întrebat:

Deci cum sa incep...azi am mers cu tramvaiul si am dat de control, eu neavand bilet a trebuit sa vb cu ei si sa imi dau datele sa imi scrie o amenda.Acum,eu nu am dat cnp sau ceva din buletin deoarece nu il aveam la mine dar am dat numele meu, al mamei si al tatalui si adresa(am dat numele parintilor deoarece am 16 ani), am intrebat respectivul controlor cat e amenda si daca vine acasa iar el a spus ca pe loc 25 sau altfel 50.
Acum ce vreau eu sa va întreb, amenda sau vreo scrisoare vine acasa sau se duce direct la impozit? Si poate sa creasca? Respectivul atunci cand am intrebat daca vine acasa a zis ca poate veni si la impozit.
Va rog vreau un raspuns.
Dau funda

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Esti din Bucuresti?
Daca da, amenda nu e 25 ci 100 lei sau mai mult si iti vine acasa.
Trebuia sa le dai 50 lei pe loc si gata.
Dar nu inteleg de ce ti-au cerut 25 lei cand pe loc e 50 lei, e ceva putred la mijloc.

| Violleta2022 a răspuns:

Intai iti vor trimite acasa amenda si daca nu o platetsi in 48 de ore, este trimsia la administratia financiara, la impozit, pe numele unui din parinti.
Vor vedea ei cand vor fii insiintati la un moment dat, ca au de paltit vreo 100 de lei, ca se vor adauga penalizari si deobanda la penalizari.

| Xdreaper21 a răspuns:

1 esti fraiera intra controlul tu cobori nu stai ce dracu
2 depinde in ce oras stai la mine in oras amenda ii intre 100-500 de lei
De obicei vine acasa si daca nu platesti in 48 de ore de cand a fost trimisa amenda se duce la administratia financiala si dupa incepe sa creasca