| nikywillrock a întrebat:

Astazi am fost prinsa de controlorii de transport public deoarece am uitat pur si simplu sa compostez biletul, eu frecventand doar abonamentu'.
Amenda e de 40 lei daca platesc in urmatoarele 48 de ore.Trecerea acestor 48 de ore duce la marirea amenzii la 100 de lei si vine acasa.
Deoarece am incercat sa le explic ca eu de obicei folosesc abonamentul si am uitat sa compostez [proasta de mine], mi-au cerut abonamentul, mi-au aflat numele, numele tatalui si strada unde locuiesc, seria de buletin.
Celelalte informatii care nu erau pe abonament [ scara si apartamentul] le-am dat false.
Ce opinii aveti? Sa ma duc sa platesc amenda, sau credeti ca nu va veni acasa?

3 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu stiu cum crezi ca scapi daca ti-a luat datele.

| nikywillrock explică:

Am zis ca am dat adresa dar nu completa.doar numele strazii era real, ca era scris pe abonament.
V-am intrebat ca sa fiu sigura.credeam ca se bazeaza pe date concrete,astfel daca apartamentul si scara nu exista,de unde dzeu sa stie ei ca nici strada nu era falsa (cei care trimit amenzile la respectivele adrese).
Poate mai exista o persoana ce are acelasi nume ca al tatalui meu... unde mai trimit amenda?
ma rog,nu mai conteaza, m-am lamurit ce si cum e cu transportul public, numai nenorociti.

| AndreiC a răspuns:

Sunt curios cate persoane cu numele tau si cu tatal numit la fel traiesc la adresa la care locuiesti tu... Pai normal ca trebuie sa platesti amenda daca tot le-ai furnizat datele reale ale tale. Daca nu, intra in impozitul parintilor tai si tot o platesti. Evident, cu penalizarile de rigoare.