| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

Salut,

Tata celui mai bun prieten din copilărie mi-a cerut sa ii dau 1000 de euro cu imprumut ca cica a luat bani de la camatari si nu are de unde sa dea inapoi. Eu stiu sigur ca nu o sa imi mai dea banii inapoi, dar mi-e mila de el ca e batran si vai de capu lui.

Prietenu asta e in Germania si are copil mic si abia se descurca si el cu banii.

Tata lui cica ar fi luat bani de la camatari si a girat cu masina si nu mai poate sa doarmă noaptea de la stress si nu stiu ce. Orice om normal nu i-ar da, e problema lui daca vrea sa întrețină un stil de viață pe care nu si-l permite. Dar ma gandesc ca in spatele lui atarna si o nevasta si o fata de 30 de ani cu un copil cu handicaap. Da, is tigani. Ma gandea sa ii las sa moara de foame, daca refuza sa muncească ca cica is bolnavi, ca cine ii ia pe ei etc

Dar mi-e cumva mila de ei, ca pe mine m-a ajutat Dumnezeu în viață si ma simt prost sa intorc spatele.

I-am mai dat si anul trecut 5000 de lei ca cica voia banca sa ii ia casa si zicea ca vinde masina si ii da inapoi si nu mi-a mai dat nimic. In mod normal daca ii mai dau si de data asta is ultimul prost, dar nu stiu ce sa fac ca mi-e mila tare de ei, chiar daca is prosti.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu din viata asta am invatat ca degeaba ajuti omul sărac, când numai îl vei ajuta atunci ii vei vedea adevărata față, rar oameni care sa aprecieze daca le ai făcut un bine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si pe urma o sa ceara si a3a oara si a4a oara samd... si tu o sa mai vezi ciuciu banii. Ti a fost odata mila, probabil e suficient in cazul de fata.

| sierra1 a răspuns:

~mi-a cerut sa ii dau 1000 de euro cu imprumut... Orice om normal nu i-ar da~

intră/rămâi și tu in categoria asta, a normalilor!

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa fii inselat de altii nu inseamna sa ai mila aia in fata lui Dumnezeu.Cand se intampla asa, nu mai e valabila mila, fiindca evident in cazul tau, ai probabil regrete dupa suma pe care nu o vei mai vedea.Trebuie sa oferi/ajuti fara tragere de inima.Da, trebuie sa faci fapte bune, dar pentru cine merita, nu pentru lenesi cu adictii de jocuri de noroc.

Poate o fapta buna in acest caz ar fi sa cumperi tu ce e necesar pentru copil, cate ceva, si sa duci periodic.In niciun caz sa le dai banii in mana ca sa-i toace la pacanele.
Sau sa il ajuti pe domnul sa scape de acest viciu, ca sa poata fi apoi un tata si sot responsabil in societate.Asta ar fi o fapta buna chiar foarte frumoasa si utila.

Din punctul meu de vedere sunt cazuri de familii care merita cu adevarat aceasta suma, daca esti asa darnic.E clar ca daca dai mai multi bani nu ii vei mai vedea vreodata.Ti-a zis ca ti-i returneaza cand castiga? Minciuni amuzante.Probabil are deja datorii la camatari, iar aia se invart de obicei pe acolo si cand unul castiga, toti sar pe el sa plateasca datoria. Daca mai ramane cu ceva ii joaca in continuare, daca nu, iar imprumuta de la astfel de personaje.

E un cerc vicios care nu se mai termina.Chiar vrei sa contribui si tu la el?

| relian a răspuns:

Tu ii faci mai mult rau decat bine. Asa o sa faca mereu, stiind ca are cine sal scoata din groapa.
Indiferent cit iai da, de cate ori el asa va face mereu, deci intr-un final va ajunge tot unde ajungea mai devreme.

Daca ai ajutat odata, acu iar se intampla, cum am spus se va intampla de N ori daca tot este ajutat. Ce o sa faci, o sa-l ajuti asa pana cand?
Macar prima data cand l-ai ajutat l-ai sfatuit sa nu mai faca ce face? Ce poti sa faci, este sa nu mai ai contact cu ei, in felul asta nu mai esti acolo, nu mai stii ce se intampla si nu o sa mai iti fie mila.

Fa ce vrei, poate si mie mi-ar fi fost mila, dar ajuti odata de 2 ori, dar cand vezi ca omu se complace in situatia lui, lasa-l acolo, aia e viata lui, nu o sa il poti tu schimba.

| SilentRain a răspuns:

Cât de naiv ești, nu-i tatăl tău nu-i problema ta
Ție nu ți-ar da nimeni banii pe gratis
Te-a luat de prost sa scoata banii de la tine
Vezi de viață da, spune că ai și tu datori