| anonim_4396 a întrebat:

Deci imi urasc viata asta de nimic straight face. Imi doresc sa nu ma fi nascut, sa nu fi existat pe lumea asta. Nu stiu cum sa fac sa ma schimb. Sunt foarte timida.Cand ma aflu in preajma unor rude sau alte persoane apropiate parca ma transform total adica parc nici nu mai merg normal, nu stiu ce sa vorbesc etc. Si pe langa toate acestea, toata lumea ma intreaba de ce stau suparata, dar eu nu sunt suparata nu stiu de ce ii fac sa zica asta straight face. Pur si simplu nu ma mai suport ma vad urata, nu am incredere in mine. Nu pot sa scap de starea asta, de timiditate.Si ma rusinez foarte repede, eu nu pot sa port bluze, tricouri mulate, sa-mi fac unghiile, sa port fuste, rochite ca ma rusinez. Daca fac vreun gest sau vorbesc ceva ce nu-mi place dupa aceea regret foarte mult timp in urma ce am zis sauce am facut.Nu pot sa spun ceva pentru ca ma gandesc ca aud sau vad parintii mei si ma gandesc ce o sa zica. Sunt momente in care imi doresc sa mor crying. Ma intreb cum o sa trec prin viata daca ma comport asa. Va rog din suflet daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi ca nu mai pot crying!

15 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Vreau sa stii ca si eu am avut aproape acelasi lucru.Ma rusinam daca vorbeam cu oameni noi si eram timida.Insa,trebuie sa stii ceva.Viata e scurta! Daca o sa fii tot timpul asa, o sa treaca pe langa tine fara sa iti dai seama.Atunci cand esti cu prietenii sau rudele tale, chiar nu are de ce sa iti fie rusine iar tu trebuie sa intelegi asta.Ai spus o tampenie...ok.Si ce? Se mai intampla.Doar nu vrei sa fi perfecta?
Eu stii de ce nu mai sunt timida? Pentru ca am prieteni adevarati care mi-au dat incredere in mine si curaj.Incearca sa iti gasesti o persoana care sa te faca sa fi tu, cea indrazneata si curajoasa.Iar faza cu,, uneori imi doresc sa mor'' este cea mai mare tampenie pe care ai putut sa o spu. Dumnezeu ti-a dat viata si numai el poate sa ti-o ia. Vreau ca tu sa intelegi ca toti avem perioade dificile.Gandestete la copii orfani.Ei nu au parinti, dar tot au motive sa traiasca.Incepe sa gandesti pozitiv!

| AtateaConditii a răspuns:

laughing si eu sunt asa dar mi-a trecut putin. Trebuie sa traiesti intamplari uneori tragice ca sa iti dai seama ca nu e bine. Tu stii ca nu e bine sa fii asa dar te comporti tot asa deoarece asa te-ai obisnuit cu frica asta. Trebuie sa nu iti pese daca te faci de ras, sa nu pui la suflet, sa te gandesti ca altii nu au maini si picioare si tot incearca sa fie fericiti. Esti timida accepta asta si o sa fie mai usor ai sa vezi. Mai fa o gluma, mai rade SI SA NU REGRETI NIMIC. Sa nu iti pese ca te-ai facut de ras, o sa treaca o sa fie trecut si nimeni nu o sa iti aduca aminte. Trebuie sa infrunti lucrurile de care te temi deoarece daca le eviti mai mult o sa te sperii. De exemplu nu stii ce discutii sa porti cu rudele, atunci stai pe langa ele mai rade la glumele lor. Nu trebuie neaparat sa te schimbi peste noapte. Sa stii ca si frumusetea iti da incredere in tine, daca esti mai uratica nu ezita sa te aranjezi. Sa porti ce haine vrei. Si sa nu iti fie rusine cu corpul tau deoarece o sa devii dusmanca ta insuți. Avem numai o viata si trebuie sa o traim din plin. Gandeste-te ce rost are sa iti bati nervii cu ce crede lumea despre tine? Pe bune, la ce te ajuta? Pun pariu ca nici tier nu iti convine anumite persoane dar crezi ca acele persoane o-r sa se opreasca din trait viata pentru parerea ta? NU... deoarece nu le pasa, nu-i ajuta la nimic parerea altora. Stii cum faceam eu cand mai mergeam undeva unde era multa lume si eram mai timida? Am baut ceva alcool pana am simtit ca amet ( eu ziceam ca sunt beata) dar nu eram si m-am comportat ca o persoana beata pentru ca credeam ca eram dar nu eram. Deci nu iti fa iluzii, nu lumea are ceva cu tine, tu ai ceva cu tine insuți. Schimba-ti gandirea in mod pozitiv si iti poti schimba viata, totul depinde de tine, desigur ca exista riscuri in aceasta schimbare, dar daca nu incerci inseamna ca esti o adevarata lașă. Succeshappy.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

Poate o sa devina trecut, insa sunt anumite lucruri care le vor patra vii cum ar fi pozele si atunci cu siguranta imi voi amintii acel lucru straight face!

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te vei schimba cu adevarat vei rade de trecut. Trebuie sa razi tu de viata nu viata de tine.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

Aici ai dreptate, insa e greu sa ajung la aceea schimbare straight face!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta numesti tu viata de nimic? Nu, draguto.
Asa ai tu impresia ca e.
Stii? Nu ajuta cu nimic ceea ce iti voi spune, dar poate, iti deschizi catusi de putin ochisorii. Trec prin niste momente cumplite si am abia 17 ani jumate. Niciodata nu mi-as fi inchipuit ca o sa trec prin asa ceva, la varsta asta.Si cu toate ca viata mea e pe cale sa se schimbe radical (mai mult in rau,pentru inceput) am puterea de a merge mai departe,de a privi inainte cu capul sus si de a spera!
Atata timp cat TU nu faci nimic pentru a depasi timiditatea asta,vei ramane asa.
De ce nu faci primul pas? De ce nu te imbraci intr-o rochita si-ti faci manichiura (daca ai cu ce; a mele-s copite big grin si de asta zic),iar pe urma iesi la o plimbare? Stii? Baietii au prostul obicei de a fluiera dupa fetele frumoase/dragute/sexi,iar dupa o iesire imbracata asa,fii sigura ca un fluierat te va face sa te simti bine,frumoasa si mai increzatoare. Eu asa am inceput.
Ti-e rusine sa-ti impui punctul de vedere? Depaseste rusinea asta.E foarte,foarte greu,dar nu imposibil. Incearca o singura data sa faci asta,iar pe urma vei vedea ca o sa fie din ce in ce mai usor.
Nu esti urata! Nimeni nu e urat. Citisem un articol despre 'frumusete' si la final scria : ''nu exista om urat; exista doar om neingrijit''.
Rasfata-te, gandeste pozitiv, uita-te in oglinda si spune-ti de nenumarate ori ''sunt frumoasa! da, sunt frumoasa''. Stai linistita ca n-o sa innebunesti! O sa gandesti pozitiv incepand de atunci daca asta-ti propui si o sa te simti mai bine in pielea ta!

Totul depinde doar de tine. Viata e asa cum o faci. Daca esti negativista, posomorata mai mereu si lasi timiditatea sa-ti umbreasca viata, mereu vei fi asa. Prinde atitudine si depaseste-ti limitele.

De asemenea, sa stii ca un psiholog te poate ajuta mai mult decat iti poti imagina!

| epurel a răspuns:

Stai calmă, aşa şi eu, eu stau în cameră până pleacă rudele sau întreabă de mine, nu te urâ, n-are rost, până la urmă scapi de timiditate, nu în totalitate, dar o să fie mai bine. Happened to me, btw.

| nowar a răspuns:

Mhm. ce tot aveti frate, toti cu viata? Chiar nu realizati ca e un lucru de care ar trebui sa va bucurati? Si eu sunt timida, mi s-a spus de foarte multe ori sa ma schimb si ca o sa vad eu mai tarziu ca viata nu e asa si deja am vazut. Daca ma schimb sau nu, oamenii din jurul meu vor fi mereu la fel, peste tot exista scorpii si jigodii.Viata imi e data ca sa o traiesc, oricum as fi eu pana la urma sunt EU. Timiditatea nu e o boala, de ce toti o vedeti asa? Nu de ce te-ai sinucide, sunt milioane de copii de varsta ta care sunt foarte sensibili, nu trebuie sa fim toti la fel.Ce ar fi daca toata lumea ar avea tupeu?

| SarosBogdan a răspuns:

Hey...nu trebuie sa te urasti ca la fel ca tine mai sunt persoane pe pamant, gen eu. Cand ai antamplari asemanatoare, comportate ca si cu straini, e teribil de greu sa scapi de timiditate, ati aduce numai piedici in viata.

| tteo91 a răspuns:

De unde esti? si mai ai inca problema cu timidatea?

| punkbuster9988 a răspuns:

Sfaturile scrise nu ajuta la nimic.Gandeste te la o persoana din viata ta pe care o respecti si pe care o admiri si intreaba te ce ar face el/ea daca ar fi in aceeasi situatie( si eu am exact aceeasi problema daca vrei putem vorbi).

| LeviaThan666 a răspuns:

Hmm... pot sa spun ca nu esti singura, sunt multi timizi mai ales eu ^_^, nu este chiar bine sa fii timida mai ales ca asta nu te va ajuta in viata, dar totusi nu trebuie sa te urasti din cauza asta doar daca vrei tu poti sa scapi de ea, uite sa stimulezi putin increderea, fa un lucru pe care ai vrut sa-l faci dar iti era rusine si o sa te simti mai increzatoare ^_^

| pitbulita a răspuns:

Mhhhhh.draga asta ii o totala lipsa de incredere in tine insuti,tu singura te autoinduci in starea asta,in primul rand nu asculta ce spune unul sau altul pentru ca oameni pot fi rai atunci cand sunt gelosi pe cineva,ti iti trebuie o persoana deschis cu care sa vorbesti despre tot ceea ce siimti,sa te deschizi sa te faca sa te simti mai stapana pe tine,sa te faca sa nu iti fie frica de nimeni si nimica sa iti recapeti increderea in tine,atunci cand faci ceva ce regreti gandeste-te ca daca stai si regeti ceea ce ai facut incepi sa traiesc in trecut meditand doar asupra acelor chesti si uitand cum sa traiesti in prezent. daca nici asa nu merge eu iti recomand sfatul unui psiholog, si prin psiholog sa nu intelegi ca ai probleme mentale, pentru alea este psihiatru, el te va ajuta sa iti recapeti increderea in tine, crede-ma

| N3gativ a răspuns:

Stai linistita. si eu sunt asa dar incerc cumva sa trec peste gandindu-ma la alte lucruri

| OllaM a răspuns:

Nu esti hada puppy dog eyes