| anonim_4396 a întrebat:

Deci, nu mai inteleg nimic. Am gasit pe net raspunsuri total diferite.
Intrebarea mea este: ce materii se studiaza la profilul pedagogie, Lic. Pedagogic? Vreau lista intreaga cu materii + teze, bac. Funda si voturi!happy P. S: Vreau sa imi raspunda persoane care au invatat sau care invata la liceu. PEdagogic, profil pedagogie, in acest an!happy

Răspuns Câştigător
| Close2you a răspuns:

Buna,Stefania! Eu voi merge anul acesta la acest profil. Daca te gandesti sa mergi, vei avea 2 sau 3 ore de matematica(se da bac din ea, dar la nivel mai usor), 4 ore de lb romana, 2 de engleza, 2 de franceza, 1 de educatie fizica, vreo 3-4 ore de pedagogie, 1 ora de logica,practica(vei merge la gradinite sau in propriul liceu la clasele primare si "vei observa"), o ora de religie, o ora de T.I.C. etc.In clasa a 9-a stiu sigur ca vei da 4 teze:la lb romana, matematica, pedagogie si lb engleza.Vei invata despre psihologia copilului,ceea ce este dupa parerea mea, foarte interesant! A fost si profil de animator-instructor(ceva de genul), dar nu se mai face.Acum e doar specializare de invatator-educator.In clasa a 11-a(cred ca si a 11-a)si a 12-a vei preda chiar tu la gradinite si la scoala(la ciclul primar). Cand vei termina liceul(cu tot cu bac,pe care il vei da din matematica,lb romana, pedagogie etc), vei avea o diploma pe care tu o vei prezenta la interviuri si vei putea preda la gradinita.Pentru a fi invatatoare,trebuie sa continui cu o facultate legata de pedagogie. Sper ca te-am ajutat! Daca mai ai intrebari, imi poti trimite un mesaj privat, iar eu ma pot interesa de la colege mai mari.