| Callipso a întrebat:

Deci...Nu prea cred eu in superstitii dar...Aseara am visat unde eram undeva cu mamaia si se facea ca ea era moarta. Dar nu arata ca ea(ca mamaia)arata ca altcineva. Dar in vis mama mi-a spus ca acea femeie e bunica.Se facea ca era ea si se pregatea cum ar fi de moarte.Era cu un sicriu langa ea. Dar nu statea in sicriu statea la masa?! Si eu cu mami vorbeam cu ea! Ma cam sperie. Ce inseamna cand visezi pe cineva care se pregateste sa moara si are alaturi un sicriu gol?

3 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

Din cate stiu eu, cand visezi ca moare cineva, inseamna ca acelui cineva i-a murit moartea, asta inseamna ca trebuia sa moara dar n-a facut-o. Ceva de genul. Dar nici eu nuprea cred.thinking

| Diiiia a răspuns:

Pai nimic

| lunarwolf a răspuns:

Deci.
Mama
In genral situatii ce se cer analizate in profunzime, de la originea lor
- de obicei mama din vis indica o atitudine personala pe care imaginea mamei o reprezinta. Visul poate fi interpretat in functie de relatiile pe care le aveti sau le-ati avut cu mama. Daca in realitate mama este moarta - atrage atentia asupra unui eveniment din trecut de care depinde intr-un fel viata dv., nevoie de afectiune, insatisfactii emotionale, dor, lipsa unei protectii. Daca mama este in viata, dar este departe - lipsa unui sprijin, deruta emotionala, teama de necunoscut, dorinta, dor, lipsa de afectiune.

Moarte - Trecerea intr-o alta etapa, renuntarea la vechile tipare ale vietii, la stereotipuri si prejudecati si trecerea intr-un nou nivel de toleranta si iubire de sine; trecere catre altceva; nevoia de schimbare, de reculegere, situatii imprevizibile, ciclicitate si lectii ce trebuie invatate; un nou inceput, sansa si incredere in fortele proprii.[probabil ca in cazul tau, in vis, bunicii nu-i e frica de moarte. Se poate ca toata aceasta situatie sa indice faptul ca tie ti-e frica ca ea o sa moara si nu vrei s-o lasi sa plece pe alta lume.]

De sicriu nu scrie nimic.

Uite aici un dictionar de vise cat de cat bun : http://www.dictionarviseonline.ro/interpretarea_viselor_litera_a1.htm

Bafta.