| anonim_4396 a întrebat:

Deci nu trebuie sa fie fata sau baiat neaparat:
Cum stiu ca cineva ma place?
Cum stiu daca cineva ma foloseste?
Cum stiu daca cineva isi bate joc de mine(misto')?
Cum stiu daca cineva incearca sa ma duca de nas laughing?
Deci am in clasa 2 fete, care's bune prietene intre ele.Na si eu mi-am luat o revista, sa'i zic "P"(Popcorn). Si lor le'au placut posterele si acum ma pun sa cumpar eu reviste, desi una din ele sta fix langa magazinul cu reviste!
Ele imi zic ca's o buna prietena, dar niciodata nu m'au invitat la ziua lor, nimic'nimic.
Deci ce sa cred? Sa mai fiu 'prietena' cu ele? Sa le mai iau P(pe banii lor, normal)?
Eu nu vreau sa fiu 'sluga'nimanui.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| PrincessOfChocollat a răspuns:

Ele vor doar sa te foloseasca drept "sluga", stiu cum e pentru ca asa fac si doua fete din cls, trimit pe toata lumea la chiosc sa le ia covrigi, si normal ca nimeni nu vrea sa mearga! Si atunci nici ele nu mai merg!laughing
Si celelalte intrebari:
1.Pai se uita la tine, te invita in oras...
2.Pai iti dai seama daca de exemplu este o fata in clasa cu care nu esti buna prietena, si vine si se comporta frumos cu tine, mie asa mi s-a intamplat
3.Iti dai seama daca te vorbeste pe la spate, sau daca spune prostii despre tine.
4.Asta nu ai cum sa stii laughing

2 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Deci, eu zic ca nu iti sunt prietene deloc. Doar se folosesc de darnicia si bunatatea ta. Daca erau prietene adevarate, te invitau la ziua lor, si nu numai, nu te punea sa le cumperi revista. Eu ti-as recomanda sa nu le mai bagi in seama.
Si in legatura cu intrebarile de mai sus:
1. Cum stiu ca cineva ma place?
Cand face ceva pentru tine, cand ti-e alaturi, cand esti fericit/a este alaturi de tine, cand este trist/a e alaturi de tine, etc.
2. Cum stiu daca cineva ma foloseste?
Cand te pune sa faci unele lucruri pentru el/ea, si tu cand ii ceri ajutorul, nu te ajuta cu nimic.
3. Cum stiu daca cineva isi bate joc de mine?
Cand se rade de tine, cand te barfeste pe la "spate"... etc.
4. Cum stiu daca cineva incearca sa ma duca de nas?
Cand te minte/te pacaleste si nu vrea sa recunoasca... etc. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cu cea mai mare parere de rau eu cred ca ele se folosesc de tine. O prietena adevarata nu ar fi prietena ta doar cand are nevoie de ajutor. daca ele nu te invita sa iesi nicaieri clar ca te au facut sluga lor.ideea e ca exista mereu astfel de fete.si hai sa vad daca e si cazul tau:pun pariu ca ele sunt mai fitoase asa.de genul lor si ca sunt destul de populare.mereu stau doar ele doua si barfesc pe alte fete. poate ca ma insel dar eu iti recomand sa nu te lasi "pacalita "de ele.succes.