| Razvan_Slate_1993 a întrebat:

Deci. sunt clasa a 8, si in primul semestru, timp de o saptamana uni profesori au fost plecati timp de o saptamana in Grecia cu un proiect al scolii, chiar cei mai severi profesori care pastrau ordinea in scoala.
In acest timp eu si colegi mei ne-am simtit leberi, credeam ca putem face ce vrem si ne-am apucat sa facem caterinca la ore. prostii prin scoala ne plimbam cu ghiveciul de flori pe hol si ne duceam cu el la alte clase in timpu orelor am facut al 3-lea razboi mondial cu mere,cornuri, branza, am scos o banca in curtea scoli am scos catedra pe hol ne-am tras cu fata de catedra pe hol etc, etc
Cand profesori sau intors, inclusiv diriginta mea, a urmat zioa judecatii cu toti am fost intrebati la clasa ce si cum am facut, eu m-am ridicat primul in picioare si am recunoscut tot, am vorbit doar la persoana 1, sperand ca si colegi care au participat impreuna cu mine sa recunoasca la fel dar de fapt s-a intamplat tocmai invers cu toti au inceput sa zica ca nu am facut nimic, nu au vazut nimic, nu stiu nimic despre ce s-a intamplat fetele, printesele clasei, au inceput sa planga ca ele domne nu au facut nimic.si tot asa pana cand toata vina a picat pe mine si pe inca un coleg care a recunoscut si el
S-a orghanizat o sedinta cu parinti la aceasta sedinta eu si cu colegul respectiv am inceput sa ii param pe toti ce si cum au facut, desigur cu toti lau loat pe nu in brate au negat totul, au inceput sa planga si au iesit basma curata.
Pentru ca situatia nu era clara si mamele noastre sau agitat pentru a ne face dreptate s-a organizat si o a 2 sedinta cu parinti. Tin sa mentionez ca in zlele in care au fost plecati profesori, luni, marti,mercuri,joi,vineri si urmatoarea luni, eu nu am fost prezent la scoala in zilele de miercuri, joi, vineri in aceste zile s-au intamplat alte lucruri de care tot eu am fost incriminat, pentru ca eram un elev model, profesori nu mi-au pus absente in zilele in care nu am fost la scoala, asa ca ca doamna diriginta si doamna dirictoare au fost convinse ca am fost la scoala si colegi usile de biseri, le-au confirmat asta
Pentru a demonstra vina celorlanti colegi, am scos la imprimanta conversatiile mele cu ei de pe facebook in care discutam si ne aminteam ce care si cum am facut, eram sigur ca asa voi fi crezut. dar chiar si atunci cand am dovedit clar ca nu doar eu si inca un coleg am facut dezastru prin scoala tot nu am fost crezuti pana in acel moment nu am fost nervos suparat de ce se intampla dar i-am pus dovada infata doamnei diriginte ca nu doar eu si inca un coleg am facut ce am facut si totusi TOT NOI ERAM AIA VINOVATI atunci mi-am iesit din fire si am inceput sa parasc cateva chesti despre fiecare coleg in parte cu toti sau agitat parinti colegi si a iesit un mare tam-tam in care cu toti "scuipam" tot ce stim dupa toate acestea tot eu si acel coleg am iesit vinovati.
Asa ca eu si acel coleg ne-am decis sa ne mutam de la scoala. ne-am mutat, facand acest lucru profesori au scormonit mai bine pentru a afla ce s-a intamplat si pana la urma s-a aflat adevarul. dar eu s acel coleg eram deja mutati de la scoala.
La noua scoala ma inteleg foarte bine cu toti colegi, problema e ca uni profesori nu predau bine sau poate predau dar eu nu le inteleg modul de predare, asa ca am inceput sa ma gandesc sa ma mut inapoi la vechea scoala.
Eu inca avand contact cu uni colegi de la vechea scoala, am aflat ca la orele de dirigentie sa discutat plecarea mea, si ca doamna diriginta a pedepsit restul clasei pentru ca au mintit, si mi s-a facut dreptate.
Acum nu stiu ce sa fac m-am atasat de noi colegi dar imi este dor de vechi colegi, m-as muta dar imi este rusine de profesori pentru tam-tamul care l-am facut in scoala
Dupa ce m-am mutat de la scoala, la vrea luna m-am intalnit pe strada cu vechea diriginta, si am ramas surpins ca era fericita sa ma vada
Acum nu stiu ce sa fac, sa ma intorc la vechea scoala sau sa raman, ma gandesc ca daca ma intorc inapot, toti profesori or sa ma intrebe, de ce te-ai mutat, nu era ma bine sa ramai aici? de ce ai facut ce ai facut etc etc
Dupa pararea voastra, ce ar trebui sa fac, sa raman la scoala actuala, sau sa ma intorc inapoi?